Royal Canin
-
Royal Canin Dog Royal Canin Special Club HE Hochleistung 20kg
$57.66 $2.88/kg
-
Royal Canin Rasse Royal Canin Dachshund Junior 1,5kg
$17.22 $11.48/kg
-
Royal Canin Dog Royal Canin Selection Premium 7 - 15kg
$58.87 $3.92/kg
-
Royal Canin Dog Royal Canin Selection Premium Croc 15kg
$47.66 $3.18/kg
-
Royal Canin Dog Royal Canin Energy4800 15kg
$85.80 $5.72/kg
-
Royal Canin Dog Royal Canin Energy4300 15kg
$85.80 $5.72/kg
-
Royal Canin Dog Royal Canin Medium Adult4kg
$29.93 $7.48/kg
-
ROYAL CANIN Royal Canin X-Small Adult - For very small dogs up to 4 kg - 1.5 kg
Royal Canin X-Small Adult is specially developed for very small dogs weighing up to 4 kg. This food supports their unique needs, such as sensitive digestion, a healthy coat, and optimal teeth. With extra small kibble that is perfectly suited to their small jaws, this food provides everything your small four-legged friend needs to stay healthy and energetic. Why choose Royal Canin X-Small Adult? Healthy digestion and intestinal transit: Very small dogs have sensitive intestines. Thanks to a balanced intake of fiber, including psyllium, and highly digestible LIP proteins, this food supports healthy digestion and intestinal transit. Healthy coat and skin: The formula contains nutrients and fatty acids (EPA-DHA) that contribute to healthy skin and a shiny coat. Urinary Tract Support: Specially formulated ingredients help maintain a healthy urinary tract, essential for small dogs. Prevents tartar: With calcium chelators, this food helps reduce tartar build-up and contributes to better oral hygiene. Advantages: Specially formulated for very small dogs up to 4 kg. Supports healthy digestion and intestinal flora. Promotes healthy skin and a shiny coat. Helps prevent tartar for healthy teeth. Extra small kibble, perfect for the jaws of very small dogs. Stimulates the appetite of fussy dogs. Disadvantages: Not suitable for dogs over 4kg or under 10 months of age. Contains grains, which may be less suitable for dogs with grain intolerances. Discover our grain-free dog food . Pressed or crunchy chunks? Royal Canin X-Small Adult is a crunchy kibble specially designed to be easy for the small jaws of very small dogs to grasp. The kibble encourages chewing and contributes to better oral hygiene. Suitable for your dog? This food is ideal for very small dogs up to 4 kg, aged 10 months to 8 years. Check the recommended portions on the packaging or consult your veterinarian to determine if this food is suitable for your dog. Want to learn more about food for very small dogs? Visit our dog breed information page . Compound: Rice, dehydrated poultry meat, maize, animal fats, maize flour, maize gluten, hydrolysed animal proteins, vegetable protein isolate, chicory pulp, minerals, soya oil, psyllium husks and seeds (1%), yeast, fish oil, Fructo-Oligo-Saccharides. Analytical constituents: Crude protein: 24.00%, Crude fat: 18.00%, Crude ash: 5.70%, Crude fibre: 1.70%, EPA/DHA: 2.50 g. Nutritional additives: Vitamin A: 22,200 IU/kg, Vitamin D3: 1,000 IU/kg, Iron: 51 mg/kg, Iodine: 5.2 mg/kg, Copper: 10 mg/kg, Manganese: 67 mg/kg, Zinc: 200 mg/kg, Selenium: 0.09 mg/kg. Instructions for use: Introduce this food gradually over a period of 7 days to prevent digestive problems. Ensure your dog always has access to fresh drinking water. Store the food in a cool, dry place. About the brand: Royal Canin has over 50 years of experience developing nutrition specifically tailored to the needs of pets. X-Small Adult is specially designed to support the unique needs of very small dogs, focusing on digestion, coat care, and oral hygiene. View more types of chunks: Discover our extensive range of dog food or try our grain-free dog food .
$20.74 $13.83/kg
-
ROYAL CANIN Royal Canin Wet Kitten Food
Royal Canin Kitten 12 x 85g For growing kittens from 4 to 12 months old. The digestive capacity of a kitten changes > change in preference for certain nutrients The permanent teeth are formed > the shape and texture of the food become even more important. The kitten grows at an increasingly slower pace until the age of 1 year > risk of overweight with a diet that is too high in energy. The kitten's natural resistance is not yet optimal > susceptible to infections Contains ingredients (proteins, fats and carbohydrates) in the ratio that kittens aged 4 to 12 months (and pregnant cats) instinctively prefer. The size and texture of the meat pieces in Kitten Instinctive 12 are precisely tailored to the teeth of a kitten aged between 4 and 12 months. Kitten Instinctive 12 helps to strengthen the kitten's natural immune system through the addition of MOS and an antioxidant complex (vitamin E and C, lutein and taurine). Royal Canin Kitten is a supplementary pet food for cats. Kitten Instinctive 12 is also excellent for pregnant cats. Ingredients: meat and animal by-products, vegetable protein extracts, minerals, milk and milk products, vegetable by-products, oils and fats, yeast, sugar, cereals Analytical components: Crude protein: 12.00 %, Crude fat: 4.00 %, Crude ash: 1.50 %, Crude fiber: 0.60 %, Moisture content: 79.00 % Additives: Vitamin D3: 250.00 IU/kg, E1 (iron): 1.40 mg/kg, E5 (manganese): 0.44 mg/kg, E6 (zinc): 404.00 mg/kg Contents: 12x85GR
$26.45
-
ROYAL CANIN Royal Canin Wet Instinctive in Gravy
Royal Canin Wet Instinctive Gravy 12 x 85g An average cat spends most of its day indoors and moves around relatively little > increased risk of obesity. Cats that don't move much, drink and urinate less often > increased risk of bladder stone formation. Cats can be very picky > refusing to eat the same food. Contains ingredients (proteins, fats, and carbohydrates) in the proportions that adult cats instinctively prefer. Instinctive 12 contributes to good urinary tract health by lowering the concentration of minerals in the urine that cause bladder stones. Instinctive 12's meat chunks in sauce have exceptional palatability and a moderate energy content. Ingredients: meat and animal by-products, fish and fish by-products, cereals, vegetable protein extracts, vegetable by-products, minerals, sugar. Analytical components: Crude fat: 2.80%, Crude ash: 1.70%, Crude fiber: 0.60%, Moisture content: 79.50%, Crude protein: 12.00% Additives: Vitamin D3: 115.00 IU/kg, E1 (iron): 3.50 mg/kg, E5 (manganese): 1.10 mg/kg, E6 (zinc): 11.00 mg/kg Nutritional advice: Cat weight in kg Main feed In addition to kibble (g per kg) 3 2.5 bags 20-25 gr + 1 sachet 4 3 bags 35-40 gr + 1 sachet 5 3.5 bags 40-45 gr + 1 sachet 6 4 bags 45-55 gr + 1 sachet Contents: 12x85GR
$24.14
-
Royal Canin Breed Royal Canin Yorkshire Terrier Adult - karma mokra pasztet dla psów, saszetka 85 g
Royal Canin Yorkshire Terrier Adult to pełnoporcjowa karma mokra w postaci pasztetu, przeznaczona dla dorosłych psów rasy yorkshire terrier (powyżej 10. miesiąca życia). Receptura opracowana z myślą o potrzebach yorków sprzyja zdrowej i lśniącej sierści, a jej wysoka smakowitość czyni ją doskonałym uzupełnieniem karmy suchej.Specyfikacja produktuSkład: mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego, zboża, minerały, oleje i tłuszcze, cukry.Składniki analityczne: Białko surowe: 8,5% Oleje i tłuszcze surowe: 6,0% Popiół surowy: 2,2% Włókno surowe: 1,6% Wilgotność: 78,0% Dodatki (na 1 kg karmy): Dodatki dietetyczne: Witamina D3: 190 UI, E1 (Żelazo): 9 mg, E2 (Jod): 0,3 mg, E4 (Miedź): 2,2 mg, E5 (Mangan): 2,7 mg, E6 (Cynk): 27 mg. Dodatki technologiczne: Klinoptylolit pochodzenia osadowego: 2,2 g.Dawkowanie (saszetki dziennie): Waga psa Saszetki dziennie 2 kg 2 3 kg 3 4 kg 3,5 Zalety Receptura wspierająca zdrową i lśniącą sierść, wzbogacona o kwasy tłuszczowe omega 3 (EPA-DHA), omega 6, olej z ogórecznika i biotynę Wysoka smakowitość dzięki unikalnej kombinacji naturalnych substancji aromatycznych, odpowiednia dla wybrednych yorków Kompleks współdziałających przeciwutleniaczy (witamina E, witamina C, luteina, tauryna) wspierający witalność i ochronę komórek przed wolnymi rodnikami Wygodna forma pasztetu w saszetce 85 g, idealna jako uzupełnienie karmy suchej Na co zwrócić uwagę Karma przeznaczona dla dorosłych psów rasy yorkshire terrier powyżej 10. miesiąca życia Po otwarciu przechowuj saszetkę w lodówce i zużyj w ciągu krótkiego czasu Zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody Przy łączeniu z karmą suchą dostosuj dzienną porcję, aby uniknąć przekarmienia O marce Royal CaninRoyal Canin to francuski producent karmy dla psów i kotów, założony w 1968 roku przez lekarza weterynarii i należący do grupy Mars Petcare. Marka tworzy żywność dopasowaną do rasy, wieku i szczególnych potrzeb zwierząt.
$1.54 $18.12/kg
-
Royal Canin Veterinary Diet Royal Canin Veterinary Diet Feline Urinary S/O z kurczakiem w sosie saszetka 85g
Royal Canin Veterinary Diet Feline Urinary S/O z kurczakiem w sosie to dietetyczna, pełnoporcjowa karma mokra dla dorosłych kotów. Została opracowana z myślą o rozpuszczaniu kamieni struwitowych i ograniczaniu ryzyka ich ponownego powstawania dzięki właściwościom zakwaszającym mocz oraz obniżonej zawartości magnezu. Jest to karma dietetyczna, której dobór i czas stosowania powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Specyfikacja produktu Typ karmy: dietetyczna karma pełnoporcjowa, mokra (w sosie) Dla: dorosłych kotów Cel dietetyczny: rozpuszczanie kamieni struwitowych i ograniczanie nawrotów kamicy Źródło białka: kurczak Opakowanie: saszetka 85 g Kod EAN: 9003579027721 Marka: Royal Canin (linia Veterinary Diet) Jak działa dieta Urinary S/O Mokra postać karmy charakteryzuje się wysoką zawartością wody, co sprzyja produkcji bardziej rozcieńczonego moczu – jest to szczególnie istotne u kotów, które piją mało i są narażone na choroby dolnych dróg moczowych. Rozpuszczanie kamieni struwitowych – karma pomaga rozpuszczać wszystkie rodzaje kamieni struwitowych. Niski poziom RSS (wysycenia moczu) – mocz o niskim wysyceniu utrudnia krystalizację, ograniczając powstawanie zarówno kamieni struwitowych, jak i szczawianowo-wapniowych. Idiopatyczne zapalenie pęcherza (FIC) – ponieważ w ok. 64% przypadków chorób dolnych dróg moczowych przyczyna pozostaje nieznana (postać idiopatyczna), przy nawracających objawach często zaleca się karmę w postaci mokrej. Wskazania Kamica struwitowa: rozpuszczanie istniejących kamieni i zapobieganie nawrotom Kamica szczawianowo-wapniowa: zapobieganie nawrotom Idiopatyczne zapalenie pęcherza (FIC) Przeciwwskazania Przewlekła niewydolność nerek (CKD) Choroby serca (gdy konieczne jest ograniczenie poziomu sodu) Jednoczesne stosowanie środków zakwaszających mocz Ciąża, laktacja i okres wzrostu Skład Mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, zboża, roślinne ekstrakty białkowe, minerały, produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, drożdże. Składniki analityczne Białko surowe: 10,0% Włókno surowe: 0,8% Oleje i tłuszcze surowe: 3,5% Popiół surowy: 2,1% Wilgotność: 80,5% Wapń: 0,3% – Fosfor: 0,24% – Sód: 0,29% – Magnez: 0,01% – Potas: 0,18% – Chlorki: 0,44% – Siarka: 0,19% Dodatki (na 1 kg karmy) Dodatki dietetyczne: Witamina D3: 70 UI, Żelazo (3b103): 7 mg, Jod (3b202): 0,27 mg, Miedź (3b405, 3b406): 2,2 mg, Mangan (3b502, 3b503, 3b504): 2,2 mg, Cynk (3b603, 3b605, 3b606): 22 mg. Dodatki technologiczne: Wodorosiarczan sodu: 0,5 g. Zalecane dzienne dawki Masa ciała dorosłego kota Niedowaga (sasz./dzień) Prawidłowa (sasz./dzień) Nadwaga (sasz./dzień) 2 kg 2 1,5 1,5 3 kg 2,5 2 2 4 kg 3 2,5 2 5 kg 4 3 2,5 6 kg 4,5 3,5 3 Zapewnij kotu stały dostęp do świeżej wody. Po otwarciu przechowuj saszetkę w lodówce i podawaj karmę w temperaturze pokojowej. Zalety Wysoka zawartość wody wspiera rozcieńczenie moczu i nawodnienie kota Pomaga rozpuszczać kamienie struwitowe i ogranicza ryzyko ich nawrotów Obniżona zawartość magnezu Smaczna postać w sosie ułatwia akceptację diety Na co zwrócić uwagę To karma dietetyczna – przed rozpoczęciem i w trakcie stosowania skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zdiagnozował kota i uwzględni ewentualne przeciwwskazania. Nie zaleca się stosowania przy przewlekłej niewydolności nerek, chorobach serca wymagających ograniczenia sodu oraz w okresie ciąży, laktacji i wzrostu. Nie łącz karmy z innymi środkami zakwaszającymi mocz. O marce Royal Canin Royal Canin to francuski producent karm dla kotów i psów, założony w 1968 roku przez lekarza weterynarii i będący częścią Mars Petcare. Marka rozwija żywienie precyzyjne, dopasowane do rasy, wieku i szczególnych potrzeb zwierzęcia. Produkty z linii Veterinary Diet są przeznaczone do stosowania w porozumieniu z lekarzem weterynarii.
$1.87