Natural cat treats

13 products

Find what you're looking for AI
This feature is still in development. Like humans, our digital assistant sometimes makes mistakes. Not sure? Our customer service team is happy to help.
  • Catz Fine Food Catz finefood Purrrrly No. 109 Shrimps 15g

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $8.37 $558.00/kg

  • Catz Fine Food Catz finefood Purrrrly No. 107 Lammherzen 35g

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $6.42 $183.43/kg

  • 5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $6.42 $183.43/kg

  • 5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $6.42 $183.43/kg

  • Trixie Freeze Dried Hühnerherzen

    Trixie Trixie Freeze Dried Hühnerherzen

    Out of stock

    als Monoprotein-Snack besonders für Tiere mit Futtermittelallergien geeignet 100 % Hühnerherzen, gefriergetrocknet durch die Gefriertrocknung bleiben der volle Geschmack und wertvolle Inhaltsstoffe erhalten Inhalt/Gewicht: 25 g Zusammensetzung: 100 % Hühnerherzen, gefriergetrocknet | Kühl und trocken lagern.

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $2.29 $91.60/kg

  • Dokas Cat Snack Entenherzen gefriergetrocknet 15g

    Dokas Dokas Cat Snack Entenherzen gefriergetrocknet 15g

    Out of stock

    Der pure Snack - Als Snack sind die gefriergetrockneten Innereien die ideale Ergänzung im täglichen Ernährungsplan und heiß begehrt bei jedem Vierbeiner. Durch die schonende Gefriertrocknung bleiben der Geschmack und die Nährstoffe zu 100% erhalten. Natürlich! Lecker! Einzigartig!99,5% Entenherzen, 0,5% Fructo-OligosaccharideAls Belohnung zwischen den üblichen Mahlzeiten. Reduzierung der täglichen Futtermenge nach Bedarf (Siehe Energieangabe). Stets ausreichend Trinkwasser bereitstellen. Nach Anbruch bitte kühl und trocken lagern. Frischebeutel verschließen und Inhalt bald verfüttern. Der im Beutel befindliche Absorber dient der Frische des Produktes und ist nicht zum Verzehr geeignet. Den Snack unter Aufsicht füttern.

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $2.06 $137.33/kg

  • Rosewood Duck Freeze Dried Treats

    ROSEWOOD Rosewood Duck Freeze Dried Treats

    Out of stock

    Rosewood Duck Freeze Dried Treats 15 grGeef je kat een puur en smaakvol tussendoortje met de Rosewood Duck Freeze Dried Treats. Deze traktatie bestaat voor 100% uit eend en is gevriesdroogd om de voedingsstoffen en natuurlijke smaak volledig te behouden. Dankzij het hoge eiwitgehalte is dit een ideale snack voor vleesliefhebbers die houden van een rijke, volle smaak. • 100% eend, zonder kunstmatige toevoegingen• Gevriesdroogd voor optimale voedingswaarde en smaak• Hoog eiwitgehalte, geschikt als verantwoorde beloning Inhoud: 15 gram Samenstelling: Eend (100%) Analytische bestanddelen: Eiwit 85%, vetgehalte 5%, ruwe celstof 0,5%, ruwe as 6%, vocht 5% EiwitbronBevat Eend. Over Rosewood Rosewood is een Brits merk gespecialiseerd in speelgoed, accessoires en voedsel voor honden, katten, knaagdieren en vogels. Met een breed assortiment van pluche tot rubberen speeltjes en natuurlijke kauwsnacks staat Rosewood voor kwaliteit, plezier en welzijn van het dier.

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $2.24

  • Utopia Gedroogde Snackgarnalen

    UTOPIA Utopia Dried Snack Shrimp

    Out of stock

    Utopia Dried Snack Shrimp 70 gr Utopia Dried Snack Shrimp 70 grams are delicious, all-natural snacks for dogs and cats, hypoallergenic and rich in omega-3 and omega-6 fatty acids. Enjoy healthy treats with these delicious snack shrimp from Utopia! This tasty snack is 100% natural, making it a healthy treat, perfect as a reward and a dietary supplement. Dried to preserve all the flavor and valuable nutrients, this snack is rich in omega-3 and omega-6 fatty acids to support healthy skin and coat. Hypoallergenic and gluten-free, these snacks are a responsible treat! - Tasty snack for dogs and cats - Made from dried shrimp, 100% natural - Rich in omega 3 & 6, supports healthy skin and coat - Hypoallergenic and gluten-free Composition: 100% shrimp Analytical constituents: crude protein 60%, crude fat 10%, dietary fiber 3%, ash 11% Nutritional advice: As a supplement to the daily diet Content: 70 gr

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $4.54

  • Trixie Premio Freeze Dried Shrimps

    TRIXIE Trixie Premio Freeze Dried Shrimps

    Out of stock

    Trixie Premio Freeze Dried Shrimps 25 gr Trixie Premio Freeze-Dried Shrimp 25g is a supplementary pet food, a natural, healthy, and delicious cat snack made from 100% freeze-dried shrimp. The perfect treat for your cat! This snack is 100% natural, made from freeze-dried shrimp. The full flavor and all the valuable ingredients are preserved by the freeze-drying process, so this will quickly become your cat's favorite treat. Rich in protein! - Tasty snack for the cat - Freeze-dried shrimp - 100% natural snack - Freeze-drying preserves all ingredients and the rich flavour - Rich in proteins Composition: 100% shrimp, freeze-dried Analytical constituents: crude protein 60%, fat 3.5%, moisture 5% Contents: 25 grams

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $3.39

  • Trixie Premio Freeze Dried Kippenharten

    TRIXIE Trixie Premio Freeze Dried Chicken Hearts

    Out of stock

    Trixie Premio Freeze Dried Chicken Heart 25 gr The Trixie Premio Freeze-Dried Chicken Heart (25g) is a supplementary cat food, a natural, healthy, and delicious cat snack made from 100% freeze-dried chicken hearts. The perfect treat for your cat! This snack is 100% natural, made from freeze-dried chicken hearts. The full flavor and all the valuable ingredients are preserved by the freeze-drying process, so it will quickly become your cat's favorite treat. - Tasty snack for the cat - Freeze-dried chicken hearts - 100% natural snack - The rich flavour has been preserved through freeze-drying Composition: 100% chicken hearts Analytical constituents: crude protein 55%, fat 25%, moisture 5% Contents: 25 grams

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $2.24

  • Utopia Gedroogde Visjes Kat

    UTOPIA Utopia Dried Fish Cat

    Out of stock

    Utopia Dried Fish 60 gr Utopia Dried Fish 60g are delicious, all-natural snacks for dogs and cats, hypoallergenic and rich in omega-3 and omega-6 fatty acids. Enjoy healthy treats with these delicious dried fish from Utopia! This tasty snack is 100% natural and therefore a healthy snack, perfect as a reward and a dietary supplement. Dried, which preserves all the flavor and valuable ingredients, this snack is rich in omega-3 and omega-6 fatty acids to support healthy skin and coat. The snacks are hypoallergenic and gluten-free, making them a responsible treat! - Tasty snack for dogs and cats - From dried freshwater fish, 100% natural - Rich in omega 3 & 6, supports healthy skin and coat - Hypoallergenic and gluten-free Composition: 100% dried freshwater fish Analytical constituents: crude protein 60%, crude fat 10%, dietary fiber 3%, ash 11% Nutritional advice: As a supplement to the daily diet Content: 60 kg

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $4.54

  • Utopia Gedroogde Visjes Voor Hond En Kat

    UTOPIA Utopia Dried Fish Snacks for Dogs and Cats

    Out of stock

    Dried Fish Snacks for Dogs and Cats 1.2 ltr A healthy snack, as a supplement to the diet. Supports skin and coat. Hypoallergenic and gluten-free. Ingredients: 100% dried freshwater fish Analytical components: Crude protein 60%, crude fat 10%, dietary fiber 3%, ash 11% Contains no added vitamins. Nutritional advice: Dried fish can be given as a snack, as a supplement to the daily diet. Always ensure that fresh drinking water is available. Capacity: 1.2 liters

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $6.83

Natural cat treats consist of a single ingredient: a chicken heart, a piece of duck, a shrimp or a dried fish. They are dried or freeze-dried, with no sauce, jelly or biscuit dough around them. For cats that are fussy, or that you want to reward with something close to their natural prey.

Freeze-dried or dried

With freeze-dried treats the moisture is removed at a low temperature. The bite stays light and airy and crumbles easily, so you can also sprinkle it over food. The hearts from Catz Finefood Purrrrly and Dokas and the shrimp and chicken hearts from Trixie are made this way. Dried fish and shrimp, such as those from Utopia, are firmer and smell stronger. Many cats find exactly that smell irresistible.

How to give them

  • A treat is an extra, not a meal. A common rule of thumb is that treats together make up no more than about a tenth of what your cat eats per day.
  • Break larger pieces into small bites. That way a bag lasts longer and you can reward more often, for example while brushing or after a trip in the cat carrier.
  • Always provide fresh water. Dried treats contain almost no moisture.
  • Close the pack properly. Freeze-dried treats absorb moisture and then turn chewy.

Please note

Is your cat on a vet-prescribed diet or does it have a food allergy? Then first check which protein source the treat contains and, if in doubt, talk to your vet. With kittens, start with a few small pieces.

More tasty things can be found under cat treats. Catnip and valerian are under catnip and cat herbs. For the dog in the house there are natural dog chews, and everything for your cat is under everything for cats.

Frequently asked questions

What are freeze-dried cat treats?
Treats from which the moisture has been removed at a low temperature. Here they consist of a single ingredient, such as chicken heart or shrimp, and are light and easy to crumble.

How many treats can my cat have per day?
A common rule of thumb is: all treats together no more than about a tenth of what your cat eats per day. If you give a lot of treats, feed a little less food.

Can kittens have these treats?
Usually yes, in small pieces and in moderation. Check the pack to see from what age a treat is suitable.

Can I sprinkle the treats over food?
Freeze-dried treats can be crumbled and sprinkled over food. That sometimes helps with fussy eaters.

Fidello klantenservice

© 2026 Fidello

    • American Express
    • Apple Pay
    • Bancontact
    • BLIK
    • Google Pay
    • iDEAL Wero
    • Klarna
    • Maestro
    • Mastercard
    • MB WAY
    • MobilePay
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Union Pay
    • USDC
    • Visa

    Login

    Forgot your password?

    Don't have an account yet?
    Create account