Cheap dog food

114 products

Find what you're looking for AI
This feature is still in development. Like humans, our digital assistant sometimes makes mistakes. Not sure? Our customer service team is happy to help.
  • Vollmers Vollmers Flocken & Fleisch - 10 kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $26.76 $2.68/kg

  • Markus Muehle Markus Mühle Black Angus Junior

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $27.56 - $66.59$4.44/kg

  • Markus Muehle Markus Mühle Black Angus Adult

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $27.56 - $66.59$4.44/kg

  • Markus Muehle Markus Mühle Black Angus Senior

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $27.56 - $66.59$4.44/kg

  • Classic Dog Classic Dog Supermix 15kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $28.35 $1.89/kg

  • Classic Dog Classic Dog Multicroc 15kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $28.35 $1.89/kg

  • Vollmers Vollmers Kleine Pfoten

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $29.11 - $65.75$5.82/kg

  • Bosch Bosch Reproduction 7,5 kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $29.27 $3.90/kg

  • Vollmers Vollmers Reiskost

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $29.51 - $47.95$5.90/kg

  • Sale -25% Excellent Adult Lam / Rijst

    EXCELLENT Excellent Adult Lamb/Rice - Affordable dog food for adult dogs - 15 kg

    Out of stock

    Excellent Adult Lamb/Rice 15 kg is a complete dog food, specially formulated for adult dogs of all breeds. The kibble contains easily digestible ingredients like lamb and rice, ideal for dogs with sensitive digestion. The food is rich in both animal and vegetable proteins and provides your dog with the necessary vitamins and minerals for optimal health. Excellent's tasty Lamb/Rice kibble is highly digestible and well-accepted by most dogs. Why choose Excellent Adult Lamb/Rice? Easily digestible chunks: Suitable for dogs with a sensitive stomach. Rich in protein: Contains both animal and vegetable proteins for good muscle development and health. Balanced nutrition: Contains all essential vitamins and minerals for a healthy and vital life. Advantages: Ideal for dogs with sensitive digestion. Contains all the necessary nutrients for a healthy and active life. Tasty and highly digestible chunks that are well accepted by dogs. Disadvantages: Contains grains, which is not suitable for dogs with grain allergies. No specific formulas for dogs with health problems. Compound: Cereals, meat and animal by-products, vegetable by-products, oils and fats, minerals. Analytical constituents: Protein 22%, fat 8%, fibre 3%, ash 7%. Additives per kg: Nutritional: Vitamin A 15,000 IU, vitamin D3 1,500 IU, vitamin E 50 IU, copper 5 mg, zinc 65 mg, iron 50 mg, manganese 35 mg, iodine 1.5 mg, preservatives and antioxidants. About Excellent: Excellent offers high-quality dog ​​food formulated to support canine health. The brand is known for its tasty and balanced recipes, developed with the right amounts of protein, fat, and essential nutrients for the well-being of adult dogs. Contents: 15 kg

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $39.63 $29.80 $1.99/kg

  • Vollmers Vollmers Fisch & Reis

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $29.80 - $65.45$4.36/kg

  • Vollmers Vollmers Lamm & Reis

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $30.26 - $66.59$6.05/kg

Goedkoop hondenvoer

Affordable dog food – Quality you can afford for every dog.

On this page you'll find a wide range of affordable dog food, specially formulated to provide your dog with a complete and nutritious meal without exceeding your budget. At Fidello, we believe that good quality and an attractive price can go hand in hand.

Quality doesn't have to be expensive.

Affordable dog food from Fidello doesn't mean compromising on quality. Our budget-friendly dog kibble is carefully selected to ensure your dog receives all the essential nutrients. From crunchy kibble to extruded varieties, our range offers affordable solutions for dogs of all breeds and ages.

Why choose cheap dog food at Fidello?

  • Affordable and nutritious: Complete meals that meet your dog's nutritional needs.
  • Large packages, small prices: Take advantage of affordable bulk packaging and save time and money.
  • Delivered directly to your home: No lugging around heavy bags – we deliver them straight to your door.

Crunchy kibble or extruded kibble – Which one do you choose?

Inexpensive dog food is available in both crunchy and extruded kibble.

  • Crunchy kibble: Light, crunchy kibble that's ideal for dogs who like to chew. It supports healthy dental hygiene and provides a slow release of energy.
  • Pressed kibble: Compact kibble that releases nutrients more efficiently. Perfect for dogs with sensitive stomachs or increased energy needs.

Popular choices in inexpensive dog food

At Fidello, you'll find affordable options from well-known brands such as:

  • Excellent Budget: For dogs that deserve a delicious, nutritious meal without the extra cost.
  • CaroCroc: Affordable and balanced nutrition for active and companion dogs.
  • Smølke Basic: High-quality nutrition at a friendly price.

Advantages of cheap dog food

  • High-quality ingredients without unnecessary additives.
  • Suitable for dogs of all breeds, ages, and activity levels.
  • Large packages save money and are easy to deliver to your home.

Disadvantages of cheap dog food

  • Some varieties contain grains, which may be less suitable for dogs with grain intolerance.
  • Not always adapted to specific health problems.

Tips for choosing inexpensive dog food

  • Choose food that suits your dog's age, size, and activity level.
  • Read the ingredients: Make sure that animal proteins and healthy fats are present.
  • If desired, combine with wet food or snacks to offer variety.

Order cheap dog food easily online at Fidello.

At Fidello, we make it easy to buy high-quality dog food at a low price. Order your favorite brands today and benefit from:

  • Fast delivery: Ordered on weekdays before 5:30 PM, it will be delivered the next day.
  • A wide range of affordable dog food for every dog.

View our full range

Discover our complete selection of affordable dog food and choose the option that suits your dog and budget. Whether you're looking for food for puppies, adult dogs or senior dogs, at Fidello you'll find the right food at a fair price. View more dog food here.

For dogs with specific dietary needs, we also recommend our grain-free food or special puppy food.

Fidello klantenservice

© 2026 Fidello

    • American Express
    • Apple Pay
    • Bancontact
    • BLIK
    • Google Pay
    • iDEAL Wero
    • Klarna
    • Maestro
    • Mastercard
    • MB WAY
    • MobilePay
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Union Pay
    • USDC
    • Visa

    Login

    Forgot your password?

    Don't have an account yet?
    Create account