Cheap dog food

114 products

Find what you're looking for AI
This feature is still in development. Like humans, our digital assistant sometimes makes mistakes. Not sure? Our customer service team is happy to help.
  • Landfleisch Landfleisch Dog Natur kaltgepresst

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $22.93 - $57.35$4.59/kg

  • Vollmers Vollmers Crossis

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $23.52 - $52.48$4.70/kg

  • Vollmers Vollmers Brocken

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $23.80 - $52.31$4.76/kg

  • Vollmers Vollmers Flocken & Fleisch

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $23.92 - $44.98$4.78/kg

  • Sale -18% Excellent Adult Croc Krokante Brok

    EXCELLENT Excellent Adult Croc - Affordable dog food for adult dogs - 15 kg

    Out of stock

    Excellent Adult Croc 15 kg is a complete dog food with crunchy chunks and beef, specially developed for adult dogs. This food contains all the essential nutrients your dog needs for a healthy lifestyle. The crunchy texture of the chunks makes the food particularly tasty and promotes dental health. This food is a popular choice among dog lovers because of its excellent taste and nutritional value. It contains high-quality ingredients such as beef and a balanced mix of vitamins, minerals, fats, and oils. Why choose Excellent Adult Croc? Delicious taste: Beef as the basis for a tasty and popular food. Crunchy chunks: Supports teeth and ensures a healthy eating experience. Complete food: Contains all necessary vitamins, minerals and nutrients for adult dogs. Advantages: Ideal for the overall health of adult dogs. Provides a good balance of protein, fat and fiber. Strengthens the immune system through the added vitamins and minerals. Disadvantages: No specific formula for dogs with dietary restrictions or health problems. Contains grains, which is not suitable for dogs with grain allergies. About Excellent: Excellent is a brand known for its high-quality dog ​​food. The brand offers nutritious and tasty products specially formulated to support dogs' health. Excellent uses carefully selected ingredients and focuses on providing balanced diets that promote dogs' overall health and well-being. Compound: Cereals, meat and animal by-products (min. 4% beef), vegetable by-products, oils and fats, minerals. Analytical constituents: Moisture 9.0%, protein 22.0%, fat 7.0%, inorganic matter 7.5%, fibre 3.0%. Additives per kg: Vitamin A 15,000 IU, vitamin D3 1,500 IU, vitamin E 50 mg, copper 5 mg, iodine 1.5 mg, cobalt 0.5 mg, manganese 35 mg, iron 50 mg, zinc 65 mg, antioxidants and preservatives. Contents: 15 kg

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $29.32 $24.03 $1.60/kg

  • Bosch Bosch Dog Puppy Kroketten 7,5kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $24.03 $3.20/kg

  • Vollmers Vollmers Crossis Light

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $24.55 - $53.06$4.91/kg

  • Vollmers Vollmers Welpenkost

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $25.18 - $54.43$5.04/kg

  • Vollmers Vollmers Junior Ringe

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $25.35 - $53.80$5.07/kg

  • Luposan Luposan Sensitiv 20/8

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $26.39 - $51.62$5.28/kg

  • Luposan Luposan Sensitiv 24/10

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $26.39 - $51.62$3.44/kg

  • Josera Josera Profiline Solido 15kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $26.39 $1.76/kg

Goedkoop hondenvoer

Affordable dog food – Quality you can afford for every dog.

On this page you'll find a wide range of affordable dog food, specially formulated to provide your dog with a complete and nutritious meal without exceeding your budget. At Fidello, we believe that good quality and an attractive price can go hand in hand.

Quality doesn't have to be expensive.

Affordable dog food from Fidello doesn't mean compromising on quality. Our budget-friendly dog kibble is carefully selected to ensure your dog receives all the essential nutrients. From crunchy kibble to extruded varieties, our range offers affordable solutions for dogs of all breeds and ages.

Why choose cheap dog food at Fidello?

  • Affordable and nutritious: Complete meals that meet your dog's nutritional needs.
  • Large packages, small prices: Take advantage of affordable bulk packaging and save time and money.
  • Delivered directly to your home: No lugging around heavy bags – we deliver them straight to your door.

Crunchy kibble or extruded kibble – Which one do you choose?

Inexpensive dog food is available in both crunchy and extruded kibble.

  • Crunchy kibble: Light, crunchy kibble that's ideal for dogs who like to chew. It supports healthy dental hygiene and provides a slow release of energy.
  • Pressed kibble: Compact kibble that releases nutrients more efficiently. Perfect for dogs with sensitive stomachs or increased energy needs.

Popular choices in inexpensive dog food

At Fidello, you'll find affordable options from well-known brands such as:

  • Excellent Budget: For dogs that deserve a delicious, nutritious meal without the extra cost.
  • CaroCroc: Affordable and balanced nutrition for active and companion dogs.
  • Smølke Basic: High-quality nutrition at a friendly price.

Advantages of cheap dog food

  • High-quality ingredients without unnecessary additives.
  • Suitable for dogs of all breeds, ages, and activity levels.
  • Large packages save money and are easy to deliver to your home.

Disadvantages of cheap dog food

  • Some varieties contain grains, which may be less suitable for dogs with grain intolerance.
  • Not always adapted to specific health problems.

Tips for choosing inexpensive dog food

  • Choose food that suits your dog's age, size, and activity level.
  • Read the ingredients: Make sure that animal proteins and healthy fats are present.
  • If desired, combine with wet food or snacks to offer variety.

Order cheap dog food easily online at Fidello.

At Fidello, we make it easy to buy high-quality dog food at a low price. Order your favorite brands today and benefit from:

  • Fast delivery: Ordered on weekdays before 5:30 PM, it will be delivered the next day.
  • A wide range of affordable dog food for every dog.

View our full range

Discover our complete selection of affordable dog food and choose the option that suits your dog and budget. Whether you're looking for food for puppies, adult dogs or senior dogs, at Fidello you'll find the right food at a fair price. View more dog food here.

For dogs with specific dietary needs, we also recommend our grain-free food or special puppy food.

Fidello klantenservice

© 2026 Fidello

    • American Express
    • Apple Pay
    • Bancontact
    • BLIK
    • Google Pay
    • iDEAL Wero
    • Klarna
    • Maestro
    • Mastercard
    • MB WAY
    • MobilePay
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Union Pay
    • USDC
    • Visa

    Login

    Forgot your password?

    Don't have an account yet?
    Create account