Cheap dog food

114 products

Find what you're looking for AI
This feature is still in development. Like humans, our digital assistant sometimes makes mistakes. Not sure? Our customer service team is happy to help.
  • Josera Josera Profiline Master 15kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $30.43 $2.03/kg

  • Vollmers Vollmers Hundekuchen 10kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $30.55 $3.06/kg

  • Josera Josera Profiline Agilo 15kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $32.73 $2.18/kg

  • Josera Josera Profiline Fitness 15kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $35.49 $2.37/kg

  • Merkloos Budget Premium Dogfood Cold Pressed High Energy

    MERKLOOS Budget Premium Cold Pressed High Energy - Cheap food for active dogs - 14 kg

    Out of stock

    Cold-pressed premium dog food for active dogs with high energy consumption. Budget Premium Cold Pressed High Energy offers a complete, high-quality, cold-pressed diet, specially developed for adult dogs with an active lifestyle. This food contains carefully selected ingredients, including dried chicken, poultry fat, and rice, which ensure optimal digestibility and energy levels. L-carnitine supports fat metabolism, while salmon oil contributes to healthy skin and a shiny coat. Why choose Budget Premium Cold Pressed High Energy? Cold pressed: Retains more nutrients thanks to the unique production process. High energy value: Ideal for dogs with an active lifestyle or increased energy requirements. Easily digestible: Suitable for dogs with a sensitive stomach. Supports skin and coat: Rich in omega-3 fatty acids from salmon oil. Affordable premium quality: Excellent value for money within the premium segment. Advantages: High energy content (3760 Kcal/kg), perfect for active dogs. Wheat (gluten) free formula, suitable for dogs with grain intolerance. Supports intestinal flora thanks to inulin (source of FOS). L-carnitine stimulates fat metabolism and promotes vitality. Free from unnecessary additives, with natural antioxidants. Disadvantages: Contains corn and rice, which may be less suitable for dogs with specific dietary restrictions. Pressed or extruded chunks? Budget Premium Cold Pressed High Energy is made with cold-pressed kibble. This production process preserves more of the natural nutrients and ensures the kibble dissolves slowly in the stomach, promoting digestion and making it suitable for active dogs. Suitable for your dog? This food is ideal for adult dogs with active lifestyles, such as working dogs, sporting dogs, or dogs with increased energy needs. Check the recommended daily portions on the packaging to ensure optimal nutrition. Compound: Unlocked corn, rice, dried pork/beef, poultry fat, dried chicken, linseed, salmon oil, inulin (source of FOS), taurine and L-carnitine. Analytical constituents: Crude protein: 25.5% Crude fat: 14% Crude fiber: 2% Crude ash: 5.5% Calcium: 1.4% Phosphorus: 0.9% Energy value: 3760 Kcal/kg Nutritional additives per kg: Vitamin A: 180,000 IU Vitamin D3: 1,800 IU Vitamin E: 200 IU Copper: 5 mg Zinc: 65 mg Iron: 50 mg Manganese: 35 mg Iodine: 1.5 mg Taurine: 100 mg L-carnitine: 300 mg Usage: Introduce the food gradually over a period of 7 days to prevent digestive problems. Store the product in a cool, dry place. About Budget Premium: Budget Premium offers high-quality dog ​​food at an affordable price, with carefully selected ingredients for optimal health and vitality in your dog. The Cold Pressed High Energy line is perfectly tailored to the needs of active dogs. Discover more types of chunks: View our full range of dog food or discover our food for active dogs .

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $36.69 $2.62/kg

  • Bosch Bosch My Friend Kroketten 20kg

    Out of stock

    Bosch My Friend Kroketten ist ein Trocken-Alleinfuttermittel für ausgewachsene Hunde mit normaler Aktivität. Es versteht sich als ausgewogene, alltagstaugliche Vollnahrung und wird im großen 20-kg-Sack geliefert – eine wirtschaftliche Größe für größere Hunde oder Mehrhundehaushalte. Die Kroketten lassen sich einfach portionieren und bei Bedarf mit Wasser oder Nassfutter kombinieren. Produktspezifikationen Marke: bosch (high premium concept) Produktlinie: My Friend Tierart: Hund Lebensphase: Adult (ausgewachsen, normale Aktivität) Futtertyp: Alleinfuttermittel, trocken (Kroketten) Gebindegröße: 20 kg EAN: 4015598322201 Zusammensetzung und analytische Bestandteile Zusammensetzung: Getreide, Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, Mineralstoffe. Analytische Bestandteile: Rohprotein 20 %, Rohfett 7 %, Rohfaser 3 %, Rohasche 7 %, Calcium 1,2 %, Phosphor 0,9 %, Natrium 0,35 %, Kalium 0,4 %. Ergänzt durch Vitamine (u. a. A, D3, E) und Spurenelemente. Verbindlich sind stets die Angaben auf der aktuellen Verpackung. Für wen sich My Friend eignet My Friend ist auf Hunde mit durchschnittlichem Bewegungspensum ausgelegt – also den typischen Familien- und Begleithund ohne besondere Leistungsanforderungen. Mit einem moderaten Fettgehalt von 7 % liefert es Alltagsenergie, ohne übermäßig gehaltvoll zu sein. Als Alleinfuttermittel deckt es den täglichen Bedarf ab. Fütterung, Lagerung und Praxis-Tipp Die Tagesration richtet sich nach Körpergewicht und Aktivität; die Verpackung nennt Richtwerte. Bei Trockenfutter ist die richtige Lagerung wichtig: Bewahren Sie den 20-kg-Sack trocken, kühl und gut verschlossen auf, damit die Kroketten Aroma und Knackigkeit behalten. Stellen Sie stets frisches Wasser bereit, da Trockenfutter wenig Feuchtigkeit enthält. Vorteile auf einen Blick Ausgewogenes Trocken-Alleinfuttermittel für den Alltag Für ausgewachsene Hunde mit normaler Aktivität Moderater Fettgehalt von 7 % Wirtschaftlicher 20-kg-Vorratssack Das sollten Sie beachten Die Rezeptur enthält Getreide und ist damit nicht für Hunde gedacht, die eine getreidefreie Ernährung benötigen. Sehr aktive oder sportlich geführte Hunde haben unter Umständen einen höheren Energiebedarf. Ein großer Sack sollte innerhalb einer angemessenen Zeit aufgebraucht und stets gut verschlossen gelagert werden. Über bosch bosch Tiernahrung ist ein deutscher Hersteller von Hunde- und Katzenfutter. Unter dem high premium concept bietet die Marke verschiedene Linien für unterschiedliche Ansprüche; My Friend steht dabei für eine alltagstaugliche Vollnahrung.

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $36.69 $1.83/kg

  • Bosch Bosch My Friend Mix 20kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $36.69 $1.83/kg

  • Vollmers Vollmers Biskuit 10kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $37.21 $3.72/kg

  • Classic Dog Classic Dog Light & Senior 15kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $37.77 $2.52/kg

  • Bozita Dog Bozita Original15kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $37.84 $2.52/kg

  • Merkloos Budget Premium Dogfood Adult Maxi Quality

    MERKLOOS Budget Premium Maxi Quality - Cheap food for large dogs - 14 kg

    Out of stock

    Affordable premium food for adult dogs from 20 to 70 kg. Budget Premium Maxi Quality offers a complete, all-in-one, top-quality diet, specially developed to keep your dog in optimal condition. This high-quality food contains essential nutrients, vitamins, and minerals for good immunity, strong bones, and a shiny coat. With a unique protein profile of 27% dried chicken, rice, and other select ingredients, this food provides a balanced meal for large dogs. Why choose Budget Premium Maxi Quality? Affordable premium quality: Excellent value for money within the premium segment. Rich in essential nutrients: Supports good resistance, healthy bones and a shiny coat. Unique protein profile: Made with 27% dried chicken and high-quality ingredients. Healthy Additives: Contains glucosamine and chondroitin for joint support, and salmon oil for healthy skin and coat. Specially for large dogs: Adapted to the nutritional needs of dogs from 20 to 70 kg. Advantages: Complete and balanced dry food. Promotes strong bones and a healthy coat. Contains inulin (source of FOS) for good digestion. Supports joints with glucosamine and chondroitin. Energy value of 3680 Kcal/kg, ideal for active large dogs. Disadvantages: Contains grains such as corn and rice, which may be less suitable for dogs with grain intolerances. Pressed or extruded chunks? Budget Premium Maxi Quality consists of extruded chunks. This preparation method creates a crunchy texture that encourages chewing, which contributes to good dental health and slow food intake. Suitable for your dog? This food is specifically formulated for the needs of large dogs weighing between 20 and 70 kg. Check the recommended daily portions on the packaging to ensure optimal nutrition. Compound: Dried chicken (27%), maize, rice (14%), barley, poultry meat, dried beet pulp, dried fish, linseed, dried carob, brewer's yeast, minerals, salmon oil, inulin (source of FOS), glucosamine, chondroitin. Analytical constituents: Crude protein: 25% Crude fat: 15% Crude fiber: 3% Crude ash: 6% Calcium: 1.3% Phosphorus: 0.8% Energy value: 3680 Kcal/kg Nutritional additives per kg: Vitamin A: 15,000 IU Vitamin D3: 1,500 IU Vitamin E: 200 mg Copper: 5 mg Zinc: 65 mg Iron: 50 mg Manganese: 35 mg Iodine: 1.5 mg Taurine: 100 mg L-carnitine: 300 mg Usage: Introduce the food gradually over a period of 7 days to prevent digestive problems. Store the product in a cool, dry place. About Budget Premium: Budget Premium offers high-quality dog ​​food at an affordable price, without compromising on quality. With carefully selected ingredients and a unique formula, Budget Premium Maxi Quality is an excellent choice for large dogs. Discover more types of chunks: View our full range of dog food and discover which food is best suited to your dog.

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $38.99 $2.79/kg

  • Hundköket Hundköket Vegetabil 14 kg

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $38.99 $2.79/kg

Goedkoop hondenvoer

Affordable dog food – Quality you can afford for every dog.

On this page you'll find a wide range of affordable dog food, specially formulated to provide your dog with a complete and nutritious meal without exceeding your budget. At Fidello, we believe that good quality and an attractive price can go hand in hand.

Quality doesn't have to be expensive.

Affordable dog food from Fidello doesn't mean compromising on quality. Our budget-friendly dog kibble is carefully selected to ensure your dog receives all the essential nutrients. From crunchy kibble to extruded varieties, our range offers affordable solutions for dogs of all breeds and ages.

Why choose cheap dog food at Fidello?

  • Affordable and nutritious: Complete meals that meet your dog's nutritional needs.
  • Large packages, small prices: Take advantage of affordable bulk packaging and save time and money.
  • Delivered directly to your home: No lugging around heavy bags – we deliver them straight to your door.

Crunchy kibble or extruded kibble – Which one do you choose?

Inexpensive dog food is available in both crunchy and extruded kibble.

  • Crunchy kibble: Light, crunchy kibble that's ideal for dogs who like to chew. It supports healthy dental hygiene and provides a slow release of energy.
  • Pressed kibble: Compact kibble that releases nutrients more efficiently. Perfect for dogs with sensitive stomachs or increased energy needs.

Popular choices in inexpensive dog food

At Fidello, you'll find affordable options from well-known brands such as:

  • Excellent Budget: For dogs that deserve a delicious, nutritious meal without the extra cost.
  • CaroCroc: Affordable and balanced nutrition for active and companion dogs.
  • Smølke Basic: High-quality nutrition at a friendly price.

Advantages of cheap dog food

  • High-quality ingredients without unnecessary additives.
  • Suitable for dogs of all breeds, ages, and activity levels.
  • Large packages save money and are easy to deliver to your home.

Disadvantages of cheap dog food

  • Some varieties contain grains, which may be less suitable for dogs with grain intolerance.
  • Not always adapted to specific health problems.

Tips for choosing inexpensive dog food

  • Choose food that suits your dog's age, size, and activity level.
  • Read the ingredients: Make sure that animal proteins and healthy fats are present.
  • If desired, combine with wet food or snacks to offer variety.

Order cheap dog food easily online at Fidello.

At Fidello, we make it easy to buy high-quality dog food at a low price. Order your favorite brands today and benefit from:

  • Fast delivery: Ordered on weekdays before 5:30 PM, it will be delivered the next day.
  • A wide range of affordable dog food for every dog.

View our full range

Discover our complete selection of affordable dog food and choose the option that suits your dog and budget. Whether you're looking for food for puppies, adult dogs or senior dogs, at Fidello you'll find the right food at a fair price. View more dog food here.

For dogs with specific dietary needs, we also recommend our grain-free food or special puppy food.

Fidello klantenservice

© 2026 Fidello

    • American Express
    • Apple Pay
    • Bancontact
    • BLIK
    • Google Pay
    • iDEAL Wero
    • Klarna
    • Maestro
    • Mastercard
    • MB WAY
    • MobilePay
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Union Pay
    • USDC
    • Visa

    Login

    Forgot your password?

    Don't have an account yet?
    Create account