Wet dog food with lamb
-
Finnern Rinti Kennerfleisch Lamm 400g
Rinti Kennerfleisch Lamm ist ein fleischreiches, feuchtes Alleinfuttermittel für Hunde im praktischen Frischebeutel. Neben Muskelfleisch und wertvollen Innereien sorgt Lamm für die namensgebende Geschmacksnote. Die Rezeptur ist bewusst einfach gehalten und kommt ohne Getreide aus. Produktspezifikationen Marke: Rinti Produktlinie: Kennerfleisch Tierart: Hund Lebensphase: Adult (ausgewachsen) Sorte: Lamm Futtertyp: Alleinfuttermittel, nass Darreichungsform: Frischebeutel, 400 g Besonderheit: ohne Getreide in der Rezeptur EAN: 4000158910561 Zusammensetzung und analytische Bestandteile Zusammensetzung: Muskelfleisch, Lunge, Lamm (7 %), Leber, Schwarten, Niere, Euter, Pansen, Mineralstoffe, Flachsöl (0,2 %), Rübenfaser (0,2 %). Analytische Bestandteile: Rohprotein 11 %, Fettgehalt 8 %, Rohfaser 0,6 %, Rohasche 2,5 %, Feuchtigkeit 77 %, Calcium 0,30 %, Phosphor 0,25 %. Ergänzt durch Vitamin D3, Vitamin E sowie Zink, Mangan und Kupfer. Fleisch und Innereien im Beutel Kennerfleisch setzt auf einen hohen Anteil an Muskelfleisch und Innereien wie Lunge, Leber, Niere, Euter und Pansen – Bestandteile, die im natürlichen Beutespektrum eines Hundes eine Rolle spielen und Nährstoffe auf natürliche Weise liefern. Flachsöl steuert Fettsäuren bei, Rübenfaser dient als Faserquelle. Als Alleinfuttermittel deckt die Sorte den täglichen Bedarf ab. Fütterung und Praxis-Tipp Der Frischebeutel lässt sich einfach entleeren und portionieren. Die Menge richtet sich nach Körpergewicht und Aktivität des Hundes; die Verpackung dient als Orientierung. Reste im Kühlschrank abgedeckt aufbewahren und zügig verbrauchen. Frisches Wasser sollte stets bereitstehen. Vorteile auf einen Blick Fleischreiche Rezeptur mit Muskelfleisch und Innereien Lamm als geschmackliche Note Ohne Getreide, mit Flachsöl und Rübenfaser Praktischer 400-g-Frischebeutel Das sollten Sie beachten Der Lamm-Anteil beträgt 7 %; Hauptbestandteil sind gemischtes Muskelfleisch und Innereien. Für eine strikte Monoprotein-Ausschlussdiät ist die Sorte daher nicht gedacht. Bei einer Futterumstellung empfiehlt sich ein langsamer Übergang über mehrere Tage. Über Rinti Rinti ist eine deutsche Hundefuttermarke des Herstellers Finnern. Die Linie Kennerfleisch steht für fleischbetonte Nassfutter-Rezepturen mit klar benannten Fleisch- und Innereienzutaten, erhältlich in Dose und Frischebeutel.
$1.95 $4.88/kg
-
Finnern Rinti Kennerfleisch Lamm 800g
$3.22 $4.03/kg
-
Animonda Dog Animonda Dog Dose GranCarno Senior Rind & Lamm 400g
$2.02 $5.05/kg
-
Animonda Dog Animonda Dog Dose GranCarno Adult Rind & Lamm 400g
$2.02 $5.05/kg
-
Animonda Dog Animonda GranCarno Adult Rind & Lamm 800g
$3.34 $4.18/kg
-
Animonda Dog Animonda vom Feinsten Senior Geflügel & Lamm 150g
$1.14 $7.60/kg
-
Animonda Dog Animonda vom Feinsten Adult Pute & Lamm 150g
$1.14 $7.60/kg
-
RENSKE Renske Variation Box Side Chicken/Lamb/Turkey Grain-Free - 3 different flavors - 30 x 95 grams
The Renske Variety Box Side Chicken/Lamb/Turkey Grain-Free is the perfect choice for dogs who love variety. With three delicious flavors—chicken, lamb, and turkey—you can offer your dog a nutritious and tasty meal with something new every time. This variety box contains 30 95-gram tubs, with ten servings of each flavor. All recipes are 100% natural, grain- and gluten-free, and enriched with essential vitamins, minerals, and antioxidants. This wet food supports your dog's hydration thanks to its high moisture content and helps prevent intolerances and allergies thanks to the variety of ingredients. About the brand Renske Renske stands for high-quality, natural food that contributes to your dog's health and vitality. What makes this variety box unique is the focus on natural ingredients, combined with carefully selected additives like algae, sea buckthorn, and yucca. These ingredients support healthy digestion, a strong immune system, and a shiny coat. Renske offers not only healthy food but also environmentally friendly food thanks to its recyclable packaging. Benefits of the Renske Variation Box Side Chicken/Lamb/Turkey: Handy variety box with three delicious flavours: chicken, lamb and turkey 100% natural, without artificial additives Grain and gluten free, ideal for dogs with food sensitivities Rich in natural antioxidants, vitamins and minerals Wet food helps with hydration and supports healthy digestion Composition per flavour and contents of the value pack: 10 x Chicken: Chicken 60%, pumpkin 5% (bottle gourd), peas 1%, carrots 1%, dried seaweed (fucus vesiculosus) 0.06%, xylo-oligosaccharide, sea buckthorn, yucca schidigera extract. 10 x Turkey: Turkey 55%, cranberries (8% dried), pumpkin 2% (bottle gourd), apple juice, peas 1%, carrots 1%, dried seaweed (fucus vesiculosus) 0.06%, sunflower oil, minerals 0.02%, xylo-oligosaccharide, sea buckthorn, yucca schidigera extract. 10 x Lamb: Lamb 60%, potato 4%, olive oil 2%, peas 1%, carrots 1%, minerals 0.4%, dried seaweed (fucus vesiculosus) 0.3%, xylo-oligosaccharide, sea buckthorn, yucca schidigera extract. Analytical constituents: Chicken: Moisture 77.8%, crude protein 10.2%, crude fat 7.2%, crude ash 2.5%, crude fibre 0.7%. Turkey: Moisture 70.8%, crude protein 9.1%, crude fat 12.0%, crude ash 3.2%, crude fibre 0.9%. Lamb: Moisture 78.8%, crude protein 10.4%, crude fat 5.0%, crude ash 1.6%, crude fibre 0.8%. Why buy wet food? Wet food is ideal for dogs that need extra hydration or have difficulty chewing dry food. Thanks to its high moisture content, wet food supports healthy digestion and is a perfect addition to a varied diet. With the Renske Variety Box, you offer your dog not only a nutritious meal but also the surprise of variety, which increases their enjoyment. Discover more healthy options in our wet food category . Looking for dry food? Then visit our dry food section .
$53.09 $17.70/kg
-
FREDS Fred's Fresh Lamb Canned Food - Complete wet food, bulk pack - 12 x 400 grams
Fred's Fresh Lamb Canned Food offers your dog a tasty and nutritious meal, specially formulated for adult dogs. This complete wet food combines lamb with carefully selected ingredients such as rice flour and flaxseed oil, which contribute to optimal gut flora and overall health. The high moisture content makes this food extra suitable to support your dog's hydration. The food can be given as a complete meal or mixed with kibble for a tasty change. Thanks to its balanced composition, Freds Blik Fresh Lamb provides your dog with the essential nutrients he needs daily to stay active and healthy. Why choose wet food? Wet food has a high moisture content, ideal for promoting hydration and supporting digestion. It is particularly suitable for dogs who drink less water or are sensitive to dry food. The soft texture and rich flavor make it appealing even to the pickiest eaters. Benefits of Freds Blik Fresh Lamb: High moisture content to promote hydration and digestion. Contains 4% lamb, supplemented with rice flour and linseed oil. Contributes to healthy skin, coat, and optimal gut flora. Can be served as a complete meal or mixed with kibble. Easy to digest, ideal for daily use. Disadvantages of this product: Contains only 4% lamb, which may be less suitable for dogs with specific preferences for lamb. Rice flour may be unsuitable for dogs with grain allergies. Composition: 65% meat and selected meat products (minimum 4% lamb), rice flour, linseed oil, 0.2% broth, minerals. Analytical components: Crude protein: 11.7%, crude fat: 7.8%, crude ash: 1.6%, crude fiber: 1.5%, moisture: 75%. Treat your dog to the delicious taste of Fred's Fresh Lamb Canned Food. Order easily via our wet food category . Looking for a dry alternative? Then check out our dry food .
$20.74 $4.15/kg
-
RENSKE Renske Fresh Meat Variety Box Nelson - Chicken, Lamb, Turkey & Duck - 24 x 395 gr
The Renske Fresh Meat Variety Box Nelson offers your dog a tasty and varied diet with three delicious flavors: chicken, lamb, and turkey with duck. These complete steamed meals are ideal for dogs of all ages and breeds, and are made from 100% natural ingredients , enriched with vitamins, minerals, and beneficial additions such as glucosamine and chondroitin. The variety box makes it easy to provide variety in your dog's diet, benefiting both their health and enjoyment of their food. Why choose the Nelson Variety Box? The meals are easily digestible, gluten-free, and ideal for dogs that react poorly to dry or canned food. The use of high-quality, natural ingredients and gentle steaming ensures that nutrients and flavors are optimally preserved. Furthermore, the menus contain natural antioxidants that contribute to a healthy immune system. About the Renske brand Renske is known for its focus on natural, healthy food that meets the needs of dogs. The meals are carefully composed and processed to guarantee the best nutritional value. With its wide range of products, Renske offers a solution for dogs of all ages and with all nutritional needs. Benefits of the Renske Fresh Meat Variety Box Nelson Three different flavors: chicken, lamb, and turkey with duck. Complete pet food for dogs of all ages and breeds. Gluten-free and easily digestible, ideal for dogs with sensitive stomachs. Enriched with glucosamine and chondroitin for healthy joints. Rich in natural antioxidants for a strong immune system. Conveniently packaged in a variety box with 24 meals. Contents: 8 x steamed chicken 8 x steamed lamb 8 x steamed turkey with duck Composition per flavor: Chicken: Freshly steamed chicken (80%), peas (3%), brown rice (2%), carrots (1%), minerals, dried seaweed (0.45%), parsley, rosemary, chicory root extract (prebiotics), glucosamine (0.05%), chondroitin (0.05%), yucca extract. Lamb: Fresh lamb (80%), peas (3%), brown rice (2%), carrots (1%), minerals, dried seaweed (0.45%), parsley, rosemary, chicory root extract (prebiotics), glucosamine (0.05%), chondroitin (0.05%), yucca extract. Turkey with duck: Fresh steamed turkey (62%), fresh steamed duck (18%), peas (3%), brown rice (2%), carrots (1%), minerals, dried seaweed (0.45%), parsley, rosemary, chicory root extract (prebiotics), glucosamine (0.05%), chondroitin (0.05%), yucca extract. Analytical components per flavor: Chicken: Crude protein: 12% Crude fat: 13.5% Crude ash: 3% Crude fiber: 0.5% Calcium: 0.62% Phosphorus: 0.47% Humidity: 70% Lam: Crude protein: 12% Crude fat: 13.5% Crude ash: 3.5% Crude fiber: 0.5% Calcium: 0.62% Phosphorus: 0.47% Humidity: 70% Turkey with duck: Crude protein: 12% Crude fat: 11% Crude ash: 3% Crude fiber: 0.5% Calcium: 0.62% Phosphorus: 0.47% Humidity: 70% Instructions for use and storage: Serve at room temperature. Store in a dry, dark place. After opening, keep in the refrigerator for a maximum of 3 days or freeze. Discover more healthy options With the Renske Fresh Meat Variety Box Nelson, you not only offer your dog varied meals, but also the best natural nutrition. View our range of wet food or discover our dry food category for additional options.
$86.59 $9.13/kg
-
RENSKE Renske Fresh Prepared Meal Puppy Lamb/Chicken - convenient for on the go - 24 x 185 gr
Renske Fresh Prepared Meal Puppy Lamb/Chicken is a complementary, grain-free wet food specially developed for puppies up to 9 weeks old. With a whopping 70% fresh prepared meat (53% chicken and 17% lamb), this meal offers a tasty and nutritious start for your puppy. The addition of high-quality rice, vegetables and natural ingredients such as xylo-oligosaccharides, sea buckthorn and algae supports healthy growth, the immune system and digestion. Thanks to the smaller portions, the food is perfect for on the go and easy to use. Why choose wet food? Wet food not only provides young puppies with a tastier meal, but it is also easily digestible and contributes to hydration. A balanced diet is essential for young dogs, and wet food offers an excellent foundation for healthy development. About the Renske brand Renske specializes in natural, healthy dog food and distinguishes itself through the use of high-quality ingredients and carefully formulated recipes. The meals are developed with the specific needs of puppies in mind and contain only natural additives, without artificial colors, flavors, or fragrances. Renske combines convenience with quality and offers solutions for every life stage. Benefits of Renske Fresh Prepared Meal Puppy Lamb/Chicken Specially developed for puppies up to 9 weeks old. 70% fresh prepared meat (53% chicken, 17% lamb). Grain-free and gluten-free, ideal for sensitive puppies. Supports growth, the immune system, and healthy digestion. Hypoallergenic and easily digestible. Small portions, convenient for on the go or as a snack. Composition: Chicken (53%), lamb (17%), peas (3%), broken rice (2%), carrots (1%), dried seaweed (0.02%), xylo-oligosaccharides, sea buckthorn, yucca schidigera extract. Analytical components: Moisture: 74.1% Crude protein: 12.4% Crude fat: 6.3% Crude ash: 2.8% Crude fiber: 0.8% Additives per kg: Vitamin A: 1200 IU Vitamin E: 3 IU Instructions for use and storage: Serve at room temperature. Store in a dry, dark place. Once opened, keep refrigerated for a maximum of 48 hours. Contents: 24 x 185 g Discover more food for your puppy Give your puppy a healthy and tasty start with Renske Puppy Lamb/Chicken. Curious about more wet food? Check out our wet food range or discover our dry food category .
$57.71 $11.54/kg
-
RENSKE Renske Fresh Meat Lamb Grain Free - Natural bulk wet food - 24 x 95 grams
Renske Fresh Meat Lamb Grain-Free is a complete, 100% natural wet food specially developed for dogs. With 60% lamb as the main ingredient, this food provides high-quality proteins that contribute to your dog's overall health. Enriched with potato, olive oil, algae, sea buckthorn, and yucca schidigera, this food supports healthy digestion, brain development, skin repair, and a strong immune system. This grain-free meal is easily digestible and ideal for dogs with food sensitivities. Moreover, the food is sustainably packaged in 100% recyclable cans. About the brand Renske Renske is a brand that stands for natural and high-quality dog food, combined with sustainability and convenience. What makes Renske unique is the use of special ingredients like dried algae and yucca, which provide additional support for your dog's health. The sustainable packaging and the use of freshly prepared ingredients make this brand a reliable choice for conscious dog owners. Benefits of Renske Fresh Meat Lamb Grain Free: Complete and 100% natural wet food Rich in high-quality ingredients with 60% lamb as a protein source Enriched with potato, algae, olive oil, sea buckthorn and yucca for added health benefits Supports digestion, immune system and skin health Grain-free, without gluten, sugars, salt or artificial additives Sustainably packaged in fully recyclable cans Compound: Lamb 60%, potato 4%, olive oil 2%, peas 1%, carrots 1%, minerals 0.4%, dried algae (fucus vesiculosus) 0.3%, xylo-oligosaccharide, sea buckthorn, yucca schidigera extract. Analytical constituents: Moisture 78.8%, crude protein 10.4%, crude fat 5.0%, crude ash 1.6%, crude fibre 0.8%. Additions: Vitamin E: 20 IU Why buy wet food? Wet food is an ideal choice for dogs who benefit from extra hydration or an easily digestible meal. Its soft texture and rich flavor make it perfect for picky eaters. Furthermore, the high moisture content supports healthy digestion, while the natural ingredients contribute to a balanced diet. Discover more in our wet food category . Prefer a dry food option? Then visit our dry food section .
$42.69 $17.79/kg