Wet dog food with lamb
-
ENERGIQUE Energique Shelf-Stable Lamb & Rice Meal - Complete and convenient wet food - 12 x 800 grams
Energique Shelf-Stable Meat Meal Lamb & Rice is a complete and tasty meat-based dog food, packaged in convenient sausages. This food is ideal for travel, a day out, or as a healthy treat. The shelf-stable sausages contain a balanced combination of lamb, chicken, rice, and vegetables, supplemented with essential vitamins and minerals. Thanks to the longer shelf life and convenient packaging, you can always offer your dog a fresh and tasty meal, wherever you are. This meat meal is designed to complement Energique's frozen food range, allowing for easy variety. It's a perfect addition to your daily diet or a tasty treat. After opening, the sausage can be stored in the refrigerator for three to four days, ensuring nothing goes to waste. Why choose wet food? Wet food has a high moisture content, which contributes to your dog's hydration and healthy digestion. The soft texture makes it suitable for dogs of all ages, and its intense flavor is ideal for picky eaters. These shelf-stable sausages offer the convenience of long shelf life combined with the benefits of a fresh meal. Benefits of Energique Shelf-Stable Lamb & Rice Meal: Convenient, shelf-stable sausages, ideal for travel or as a reward. Complete and balanced, with lamb, chicken, rice and vegetables. Easy to alternate with Energique's frozen food. After opening, it can be stored in the refrigerator for three to four days. Suitable for dogs of all ages and breeds. Disadvantages of this product: Contains rice, which may not be suitable for dogs with grain allergies. The fat content (10.2%) may be less suitable for overweight dogs. Composition: Chicken, lamb, rice, vegetables, vitamins, minerals. Analytical components: Crude protein: 13.6%, crude fat: 10.2%, moisture: 70%, crude fiber: 0.5%, crude ash: 5%. Additives per kg: Vitamin A: 5,000 IU, Vitamin D3: 700 IU, Vitamin E: 55 mg, copper (copper sulfate): 0.1 mg. Nutritional advice: Adult dogs: an average of 25 grams per kg of body weight per day. Puppies: an average of 50 grams per kg of body weight per day. Adjust the amount based on the dog's activity level and weight. Indulge your dog with the convenience and quality of Energique Shelf-Stable Lamb & Rice Meal . Order easily via our wet food category . Looking for a dry alternative? Then check out our dry food .
$67.88 $54.30 $5.43/kg
-
NATURIS Naturis Shelf-stable Lamb - Vacuum-packed, long-lasting steamed fresh meat - 650 grams
Naturis Shelf-Stable Lamb is a complete food that offers a healthy and tasty alternative to frozen fresh meat. This product is perfect for dogs during holidays, if you've forgotten to thaw a sausage, or as a nutritious snack. The meat is steamed and vacuum-packed, optimally preserving its flavor and nutrients. Naturis uses high-quality meat, suitable for human consumption, from EEC-certified slaughterhouses. About the Naturis brand Naturis is known for combining convenience and quality. What makes Naturis unique is that their shelf-stable products contain the same high-quality ingredients as their frozen fresh meat. Moreover, this food contains added seaweed, a natural source of essential vitamins that contribute to your dog's vitality. Steaming and vacuum-packing optimally preserve both the flavor and nutritional value of the meat. Benefits of Naturis Sustainable Lamb: Ideal as an alternative to frozen fresh meat, handy for on the road or on holiday Steamed and vacuum packed to preserve flavour and nutrients Contains seaweed as a natural source of vitamins Made from meat suitable for human consumption Compound: Fresh lamb, seaweed, rice flour. Analytical constituents: Crude protein 15.1%, crude fat 18.5%, moisture 54.6%. Nutritional advice: Complete meal: 30 grams per kilogram of body weight per day. In combination with kibble: 15 grams per kilogram of body weight per day. Storage advice: Store in a cool, dry place away from sunlight and/or heat. Once opened, keep refrigerated for up to 5 days. Naturis Durable Lamb offers a practical and healthy nutritional option for your dog, without compromising on quality. Discover more healthy choices in our wet food category . Prefer kibble? Then visit our dry food section .
$4.57 $6.92/kg
-
RENSKE Renske Fresh Prepared Meal Lamb - Grain-free for sensitive dogs - 24 x 185 grams
Renske Fresh Prepared Lamb Meal is a complete, grain-free wet food for dogs, made with 70% fresh lamb . This meal is hypoallergenic, gluten-free, and highly digestible, making it suitable for dogs of all ages from 9 weeks. The high-quality ingredients and natural composition make it an excellent choice, even for the pickiest eaters. The resealable and sustainable packaging keeps the food fresh longer and is ideal for travel. Why choose wet food? Wet food not only offers a tastier option for many dogs, but also contributes to good hydration. The high moisture content and intense flavor make wet food appealing to picky eaters. Furthermore, it's a perfect alternative to dry kibble, especially when traveling or on vacation. About the Renske brand Renske is known for its focus on natural and healthy nutrition. The ingredients are carefully selected and processed to retain their nutritional value. With a wide range of products, Renske offers solutions that meet the needs of dogs with specific dietary requirements. The attention to sustainability, such as the resealable packaging, underlines Renske's commitment to quality and convenience. Benefits of Renske Freshly Prepared Lamb Meal Complete wet food with 70% fresh lamb meat. 100% natural and grain-free, ideal for dogs with sensitive stomachs. Hypoallergenic and easily digestible. Resealable and sustainable packaging, convenient for on the go. Suitable for dogs from 9 weeks old. Composition: Lamb (70%), potato (4%), olive oil (2.4%), peas (1%), carrot (1%), minerals (0.5%), dried seaweed (0.3%), xylo-oligosaccharides, sea buckthorn, yucca schidigera extract. Analytical components: Moisture: 75.8% Crude protein: 12.1% Crude fat: 5.4% Crude ash: 1.8% Crude fiber: 1.1% Additives per kg: Vitamin E: 20 IU Instructions for use and storage: Serve at room temperature. Store in a dry, dark place. Once opened, keep refrigerated for a maximum of 48 hours. Contents: 24 x 185 g Discover more healthy options Renske Fresh Prepared Lamb Meal is an excellent choice for dog owners seeking quality and convenience. View our full range of wet food or explore our dry food category for more options.
$51.99 $10.40/kg
-
LILY'S KITCHEN Lily's Kitchen Dog Lamb Hotpot - Complete bulk wet food for dogs - 6 x 400 grams
Lily's Kitchen Dog Lamb Hotpot is a complete and nutritious meal for your dog, made with high-quality, fresh ingredients. With 60% fresh lamb, potatoes, vegetables, and fruits like pumpkin, broccoli, and blueberries, this steamed meal offers a delicious and healthy combination of animal and plant-based nutrients. Lily's Kitchen collaborates with nutritional experts and veterinarians to ensure a balanced diet that supports your dog's energy, digestion, and immune system. Why choose Lily's Kitchen Dog Lamb Hotpot? Lily's Kitchen is known for the exceptional quality of its ingredients and its philosophy of making meals as natural and fresh as possible. This Lamb Hotpot is not only delicious but also contains a balanced blend of animal proteins and plant-based foods, supplemented with essential vitamins and minerals. The meal is completely free of artificial additives, making it a perfect fit for your dog's healthy lifestyle. Benefits of Lily's Kitchen Dog Lamb Hotpot: Complete meal : Contains everything your dog needs for a healthy and active life. High meat content : With 60% fresh lamb for high-quality proteins. Natural ingredients : Includes potatoes for energy, and fruits and vegetables like pumpkin, broccoli, and blueberries. Vitamin and Mineral Supplement : Supports strong immunity and healthy digestion. Steamed wet food : Helps with hydration and is easily digestible. Disadvantages of this product: The wet food has a lower fat content, which may not be sufficient for very active dogs. Not suitable for dogs with a lamb intolerance. Compound: Fresh lamb (60%), potatoes (3%), pumpkin (2%), apples, carrots (1%), blueberries, broccoli, peas, linseed (0.1%), herbs. Analytical constituents: Crude protein : 10.4% Crude fat : 7.3% Crude ash : 1.6% Crude fiber : 0.5% Moisture : 73% Nutritional additives (per kg): Vitamins : Vitamin D3 200 IU, Vitamin E 20 mg. Trace elements : Zinc chelate of amino acids, hydrate 25 mg, Manganese chelate of amino acids, hydrate 1.4 mg, Calcium iodate 0.75 mg. Technological additives : Locust bean gum 1 g. Treat your dog to a nutritious and tasty meal! Lily's Kitchen Dog Lamb Hotpot is a great choice for dogs of all ages. Discover more healthy options in our dry and wet food categories.
$20.76 $7.34/kg
-
Pet-Star Wild Dinner Gourmet-Wurst Lamm mit Süßkartoffel
Wild Dinner Gourmet-Wurst - das Premium-Nassfutter für Ihren Hund nach 100% Lebensmittelstandard.Herkömmliches Nassfutter wird oft mit diversen minderwertigen Inhaltsstoffen und Zusätzen hergestellt, die sich schädlich auf die Gesundheit Ihres Hundes auswirken können. Aus diesem Grund verzichten wir kosequent auf tierische Nebenerzeugnisse, Schlachtabfälle und Fleischmehle sowie Künstliche Konservierungs-, Aroma- und Farbstoffe. Bei den Wild Dinner Gourmet-Würsten wird auf einen sehr hohen Fleischanteil (mindestens 90%) sowie weitere hochqualitative und gut verdauliche Inhaltsstoffe gesetzt. Außerdem sind alle Sorten komplett frei von glutenhaltigem Getreide. Stattdessen setzen wir auf hochwertige Alternativen wie Hokkaido, Amaranth, Süßkartoffel, Hirse oder Reis.Die Gourmet-Würste werden in schonender Dampfgarung in Deutschland zubereitet. In jeder Sorte wird ausschließlich eine Fleischquelle verwendet, sodass die Produkte nicht nur für Hunde mit Futtermittel-Allergien bestens geeignet sind, sondern auch zur Ausschluss-Diät verwendet werden können.Durch die schnittfeste Konsistenz lassen sie sich nicht nur perfekt portionieren, sondern auch sehr gut als Snack verwenden. So lässt sich die Futtermenge auch während intensiven Trainings-Phasen einfach im Blick behalten.In der Wild Dinner Gourmet-Wurst Lamm mit Süßkartoffel sind 90% Fleisch und Innereien vom Lamm sowie Süßkartoffel, Apfel, Käuter und Distelöl verarbeitet.Alleinfuttermittel für Hunde 100% Lebensmittelstandard Deutsches Qualitätserzeugnis Extra hoher Fleischanteil Schonende Zubereitung durch Dampfgarung Schnittfest zur leichten Portionierung Reines Naturprodukt Wir verzichten konsequent auf: Künstliche Konservierungs-, Aroma- und Farbstoffe Minderwertige Nebenerzeugnisse Schlachtabfälle Fleischmehle Zucker Füllstoffe Fütterungsempfehlung für ausgewachsene Hunde:Füttern Sie täglich pro 5 kg Körpergewicht ca. 200 g.Diese Empfehlung ist ein Richtwert. Der individuelle Bedarf richtet sich nach Rasse, Aktivität, Alter und Haltungsbedingungen.Bitte zimmerwarm füttern und immer ausreichend frisches Trinkwasser bereitstellen.Zusammensetzung:Fleisch und Innereien ausschließlich vom Lamm (90%) bestehend aus 30% Lammfleisch, 25% Lammpansen, 15% Lammleber, 12% Lammlunge, 8% Lammherzen, Süßkartoffel (5%), Apfel (2%), Kräuter (1%), Distelöl (1%), Mineralstoffe (1%)Analytische Bestandteile: Protein: 11,9 % Fettgehalt: 6,8 % Rohasche: 1,9 % Rohfaser: 1,2 % Feuchtigkeit: 77 % Ernährungsphysiologische Zusatzstoffe:Vitamin B1 2,64mg, Vitamin B2 3,96mg, Vitamin B6 2,4mg, Vitamin B12 26,4mcg, Vitamin D3 201,6 IE, Vitamin E 20,16mg, Vitamin H (Biotin) 50,4mcg, Folsäure 1,2mg, Niacinamid 13,2mg, Calcium-D-Panthothenat 11mg, Eisen 11mg, Kupfer 2,69mg, Mangan 1,7mg, Zink 21mg, Jod 0,45mg, Selen 0,07mg
$4.96 - $6.93$12.40/kg
-
Classic Dog Classic Dog Dose Brocken mit Lamm 1230g
$2.07 $1.68/kg
-
$3.69 $5.90/kg
-
Gimborn Fruity Menu Ragout mit Lamm, Aprikose und Gemüse 100 g
Schmackhafte Aprikosenstückchen mit feinem Lamm und einer Gemüseauswahl. Dieses kleine Menu vereint die besten Zutaten eines Sommers am Mittelmeer. Ihr kleiner Genießer wird Sie dafür lieben! Ohne künstliche Farbstoffe. Ohne künstliche Aromen. Zusammensetzung: Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (Lamm 4%), Getreide, Gemüse (Karotten 2%, Erbsen 2%), Früchte (Aprikosen 4%, aus getrockneten Früchten), Mineralstoffe. Analytische Bestandteile: Protein 8%, Fettgehalt 4%, Rohfaser 0,5%, Rohasche 2%, Feuchtigkeit 81% Mit Antioxidationsmitteln und Konservierungsmittel Fütterungsempfehlung: 1-5 kg 6-10 kg 0,5-1 1-3 Kann in der Mikrowelle erwärmt werden - warm oder kalt servierbar. Deckel vor dem Erhitzen entfernen. Ergänzungsfuttermittel für Hunde.
$1.14 $11.40/kg
-
Gimborn Fruity Menu Pate mit Lamm und Waldfrüchten 100 g
Kleine Hunde lieben es. Der Geschmack von Waldbeeren, kombiniert mit zartem Lamm. Da treffen sich Ursprünglichkeit und Genuss in einem edlen Pate. Für Momente, in denen Sie Ihren kleinen Liebling ganz besonders verwöhnen möchten. Ohne künstliche Farbstoffe und Konservierungsmittel Ohne künstliche Aromen Zusammensetzung: Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (Lamm 4%), Früchte (Himbeeren 2%, Blaubeeren 2%, aus getrockneten Früchten), Gemüse, Getreide (Reis 2%). Analytische Bestandteile: Protein 9%, Fettgehalt 6%, Rohfaser 0,5%, Rohasche 2,5%, Feuchtigkeit 80% Fütterungsempfehlung: 1-5 kg 6-10 kg 0,5-1 1-3 Kann in der Mikrowelle erwärmt werden - warm oder kalt servierbar Deckel vor dem Erhitzen entfernen Ergänzungsfuttermittel für Hunde
$1.14 $11.40/kg
-
Bozita Dog Bozita Naturals Pate Hühnchen & Lamm 410g
$1.72 $4.20/kg
-
$2.65 $6.97/kg
-
$3.23 $4.04/kg