Valentine's Day for your pet

96 products

Find what you're looking for AI
This feature is still in development. Like humans, our digital assistant sometimes makes mistakes. Not sure? Our customer service team is happy to help.
  • All for Paws Hundenapf Dog Love Bowl

    afp all for paws All for Paws Hundenapf Dog Love Bowl

    Out of stock

    Futter- oder Wassernapf für Hunde und Katzen in tollem neuem Knochen/Herzen-Design. Extra schwerer Napf mit Rutschfestemboden - der Napf steht absolut fest und sicher! Größe: 300ml Durchmesser: ca. 13 cmHöhe: ca. 5 cm Farbe: OrangeEbenfalls erhältlich in Pink (Art.-Nr. 5727-PEGA) und Blau (Art.-Nr. 5726-PEGA)

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $9.12 - $22.90

  • Karlie ART KUNSTLEDER Halsband HEART

    Karlie Karlie ART KUNSTLEDER Halsband HEART

    Out of stock

    Kunstleder Halsband Weiß mit Herzen, 14 mm, 37 cm - Exclusives Design - Hochwertige Verarbeitung - Verchromte Beschläge

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $10.32 - $21.80

  • Karlie Flamingo Transportbox Trendy Cats in Love

    Karlie Karlie Flamingo Transportbox Trendy Cats in Love

    Out of stock

    Die praktische Transportbox Trendy Cats in Love ist der ideale Wegbegleiter, wenn z.B. ein Tierarztbesuch ansteht. Das niedliche Motiv macht die Box dabei zu einem echten Eyecatcher. Maße: ca. 50 x 32 x 32 cm

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $34.42

  • Trixie Spielangel mit Herz

    Trixie Trixie Spielangel mit Herz

    Out of stock

    Stoff/Jute (Polyester/Baumwollgemisch)/Holz mit Raschelfolie mit Katzenminze Länge: ca. 35 cm

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $3.43

  • JR Farm Riesen-Heuherz 225g

    JR Farm JR Farm Riesen-Heuherz 225g

    Out of stock

    Ergänzungsfuttermittel für alle Nager und Zwergkaninchen. Außen knackig, innen knusprig: Das getreidefreie Kräuterherz wird umrahmt von einem mit Heu ummantelten Herz aus Naturholz. Doppelter Nagespaß und Langzeitbeschäftigung garantiert! Fütterungsempfehlung: Zu füttern als Snack. Zusammensetzung: Fichtenholz, Aufwuchs von Dauergrünland der Alpenvorlandwiesen* (* bestehend unter anderem aus Glatthafer, Knaulgras, Flaumhafer, Wiesenrispe, Rotklee, Scharfer Hahnenfuß, Ruchgras, Wolliges Honiggras, Goldhafer, Schmalblättrige Wicke, Hopfen-Schneckenklee, Löwenzahn, Spitzwegerich, Wiesen-Schlüsselblume, Margerite, Gänseblümchen, Große Bibernelle, Wiesenlabkraut, Pastinake, Sauerampfer, Gamander-Ehrenpreis, Gewöhnliches Hornkraut, Riesen-Bärenklau, Deutsches Weidelgras, Weiche Trespe, Vogelwicke, Zaunwicke, Dreizähniges Knabenkraut, Knolliger Hahnenfuß, Kleiner Klappertopf, Wiesenkerbel, Schafgarbe), Stärke, Grainless Herz (Erbsen, Graspflanzensaat, Kanariengrassaat, Brennnessel, Buchweizen, Petersilie, Karotten, Hanfsaat, Leinsaat, Fenchelsaat, Löwenzahn, Schwarzkümmel, Ringelblume, Stärke, Melisse, Pfefferminze) 225 g Größe: ca. 18 x 18cm

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $11.47 $50.98/kg

  • Trixie Katzenspielzeug Herz mit Catnip

    Trixie Trixie Katzenspielzeug Herz mit Catnip

    Out of stock

    Polyester/Jute mit Raschelfolie mit Katzenminze Größe: ca. 8 cm

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $2.28

  • Trixie Plüsch-Herz mit Baldrian

    Trixie Trixie Plüsch-Herz mit Baldrian

    Out of stock

    Plüsch (Polyester)/Lieschblatt mit Baldrian Größe: ca. 14 cm Diverse Farben/Muster. Eine Motivwahl ist leider nicht möglich, da die Variante je nach Lagerbestand gewählt wird. 1 Stück

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $6.30

  • Allco Dog ALLES KEKS Gemüseherzchen 350 g

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $2.63 $7.51/kg

  • JR Farm JR Farm Herzchen 200g

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $2.28 $11.40/kg

  • Kerbl Kuschelbett Love You

    Kerbl Kerbl Kuschelbett Love You

    Out of stock

    Zeigen Sie Ihrem kleinen Liebling, wie lieb Sie Ihn haben und kaufen Sie Ihm dieses kuschelige Bettchen mit Lebkuchen-Stickerei und einer kuscheligen Fleecedecke. Das Kissen und die Decke sind bei 30°C waschbar. Größe: 47 x 37 cm

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $34.42

  • Trixie Spielangel Herz mit Federn

    Trixie Trixie Spielangel Herz mit Federn

    Out of stock

    Diese Spielangel vom Qualitätshersteller Trixie ist besonders robust und hochwertig. Der 50 cm lange Stiel ist aus Holz, das Spielzeug in Form eines niedlichen Herzens besteht aus Jute und Canvas und ist mit Federn und Catnip-Duftstoff versehen. Da ist ein langer Spielspaß garantiert!

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $4.58

  • Classic Dog Classic Dog Snack Herzchen-Mix 100g

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $1.14 $11.40/kg

On 14 February your dog, cat or rabbit gets something with a heart too. Here you will find heart-shaped treats, toys with hearts and a love theme, food and water bowls, collars and tags. There are heart treats for small pets as well.

For the dog

Heart treats come in all kinds: soft mini hearts for training from Renske, Trixie and Luna's Choice, crunchy hearts from Jack Doggies, Josera Meat Hearts and biscuits from The Barking Bakery. You will also find heart-shaped toys, a greased leather collar and lead with a heart pattern, a heart-shaped tag and a heart-shaped lick mat.

For the cat and small pets

Cats get heart-shaped toys with catnip or valerian, wands with a heart and feathers, scratching boards with hearts and a heart-shaped ceramic food bowl. For rabbits, guinea pigs and other small pets there are hearts with dandelion, forest fruits or mint, gnawing hearts and a hay heart.

How to make it fun

  • Use the heart treats for a short training or search game instead of giving them all at once. Count them in the daily ration.
  • Chocolate from your own Valentine is dangerous for dogs and cats. Keep chocolates out of reach.
  • Flowers such as lilies are poisonous to cats. Put a bouquet somewhere your cat cannot reach.
  • Let your pet try out new toys under supervision first.

More gift ideas are under dog gifts and Christmas for your pet. Treats for every day can be found under dog treats, cat treats and small pet treats.

Frequently asked questions

What do you give your dog for Valentine's Day?
A bag of heart treats, a heart-shaped toy or a new collar with hearts. Use the treats for a game, so your dog enjoys them for longer.

Can my dog have chocolate on Valentine's Day?
No. Chocolate is poisonous to dogs and cats. Give a heart-shaped dog treat instead of a chocolate.

Are there Valentine's gifts for cats too?
Yes: toys with catnip or valerian, wands with a heart, scratching boards with hearts and a heart-shaped food bowl.

Do you have something for my rabbit too?
Yes, there are heart treats for small pets with dandelion, forest fruits or mint, and a hay heart to gnaw on.

Fidello klantenservice

© 2026 Fidello

    • American Express
    • Apple Pay
    • Bancontact
    • BLIK
    • Google Pay
    • iDEAL Wero
    • Klarna
    • Maestro
    • Mastercard
    • MB WAY
    • MobilePay
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Union Pay
    • USDC
    • Visa

    Login

    Forgot your password?

    Don't have an account yet?
    Create account