Care products for fish and aquariums

4 products

Find what you're looking for AI
This feature is still in development. Like humans, our digital assistant sometimes makes mistakes. Not sure? Our customer service team is happy to help.
  • Sera Sera Mineral Salt 280g

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $21.74 $77.64/kg

  • Duvoplus Automatische Futternapf

    DUVO Duvoplus Automatische Futternapf

    Out of stock

    Mit diesem Futterautomat von duvoplus können Sie die Futterzeit und die Futtermenge für Ihr Haustier einstellen. Sie können bis zu 5 Mahlzeiten pro Tag programmieren. Der Futterautomat ist sehr benutzerfreundlich und im Handumdrehen einstellbar. Er ist für Katzen oder kleine und mittelgroße Hunde geeignet und kann mit Nass- und Trockenfutter oder Snacks gefüllt werden. Durch den robusten Deckel ist das Futter sehr gut vor neugierigen Tieren geschützt. Der Automat ist aus strapazierfähigem Kunststoff hergestellt und deshalb leicht zu reinigen. Sehr geeignet für Halter, die tagsüber nicht viel zu Hause sind und ihr Haustier über den Tag verteilt füttern möchten. Futterautomat aus strapazierfähigem Kunststoff mit robustem Deckel als Schutz vor neugierigen Tieren Programmierbare Zeit und Menge Futterautomat mit 5 separaten Fächern, von denen 4 abgedeckt sind (5 x 240 ml) Geeignet für Katzen oder kleine/mittelgroße Hunde für sowohl Trocken- als auch Nassfutter Leicht zu reinigen und zu verwenden Maße: 33 x 36 x 6cm

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $63.63

  • Sera Sera Ectopur 130g

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $11.91 $91.62/kg

  • Sera sera super carbon250g

    Out of stock

    5% extra Fidello Family

    Out of stock

    $9.48 $37.92/kg

A healthy aquarium starts with proper care for both the water and the fish. On this page you'll find all the care products for fish and aquariums you need to keep your underwater world clean, safe and in top condition. From water treatment and maintenance tools to substrate and nutritious food – at Fidello you can easily order everything online.

Optimal water quality with the right care.

Fish are sensitive to fluctuations in water quality. Poor water quality can lead to stress, disease, and even death. Therefore, it is essential to regularly check the water and, if necessary, improve it with suitable products. Our collection includes, among other things:

With these products, you keep the ecosystem in balance and provide your fish with a healthy living environment.

Ground cover and landscaping as a foundation

A well-designed aquarium contributes not only to aesthetics but also to the well-being of your fish. For example, choose from our selection of aquarium substrate to create a natural habitat suitable for your fish, shrimp, or bottom-dwelling creatures. Then add atmosphere with realistic aquarium decorations such as caves, plants, and ornaments.

Want the complete package? Then you'll find various types and sizes of aquariums in our aquarium category, from compact aquariums to larger tanks – ideal for both beginner and experienced aquarists.

Importance of daily care

In addition to weekly water changes and monthly checks, daily care of your fish is essential. This includes:

  • Feed regularly with quality food.

  • Observing behavior and color for early signs of illness.

  • Removing food residue and algae

With the right tools, such as a handy net or aquarium hose from our collection of aquarium tools , maintenance becomes simple and effective.

Discover the full range at Fidello

Whether you have a colorful community aquarium or want to recreate a natural biotope, Fidello helps you every step of the way. Our care products ensure a healthy, clear, and stable aquarium where fish feel comfortable.

If you order on weekdays before 5:30 PM, your order will be shipped the same day.

Fidello klantenservice

© 2026 Fidello

    • American Express
    • Apple Pay
    • Bancontact
    • BLIK
    • Google Pay
    • iDEAL Wero
    • Klarna
    • Maestro
    • Mastercard
    • MB WAY
    • MobilePay
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Union Pay
    • USDC
    • Visa

    Login

    Forgot your password?

    Don't have an account yet?
    Create account