Wet dog food with beef
-
Animonda Dog Animonda vom Feinsten Junior Rind & Geflügel 150g
Animonda vom Feinsten Junior mit Rind & Geflügel ist ein feuchtes Alleinfuttermittel für wachsende Hunde. Es kombiniert einen hohen Fleischanteil mit einer zarten, gut aufnehmbaren Konsistenz und einer getreidefreien Rezeptur – abgestimmt auf den erhöhten Nährstoffbedarf von Junghunden. Die 150-g-Schale erlaubt eine frische, portionsweise Fütterung. Produktspezifikationen Marke Animonda – Vom Feinsten Tierart Hund Lebensphase Junior (Wachstum) Sorte Rind & Geflügel Futterart Nassfutter, Alleinfuttermittel Inhalt 150 g (Schale) Besonderheit Ohne Getreide und Soja EAN 4017721826204 Auf wachsende Hunde abgestimmt Junghunde benötigen während des Wachstums besonders viel gut verwertbares Eiweiß. Der hohe Anteil an Rind und Geflügel liefert diese tierischen Proteine, während die weiche Textur das Fressen erleichtert – auch beim Übergang von Welpen- auf Junghundenahrung. Zusammensetzung und Nährwerte Zusammensetzung: 63 % Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (30 % Rind, 25 % Geflügel, Schwein), Mineralstoffe, Öle und Fette. Analytische Bestandteile: Protein 10 %, Fettgehalt 7 %, Rohfaser 0,5 %, Rohasche 1,5 %, Feuchtigkeit 80 %. Ernährungsphysiologische Zusatzstoffe: Vitamin D3 sowie Spurenelemente wie Jod, Kupfer, Mangan und Zink je kg. Die Rezeptur ist frei von Getreide und Soja. Fütterung und Aufbewahrung Die passende Menge hängt vom erwarteten Endgewicht und der Aktivität des Junghundes ab; die Fütterungsempfehlung auf der Verpackung gibt den Rahmen vor. Am besten bei Zimmertemperatur füttern. Angebrochene Schalen abgedeckt kühl lagern und zügig aufbrauchen. Frisches Trinkwasser sollte immer bereitstehen. Vorteile auf einen Blick Alleinfutter für die Wachstumsphase Hoher Fleischanteil aus Rind und Geflügel Ohne Getreide und Soja Zarte Konsistenz, gut aufnehmbar Frische 150-g-Portion Das sollten Sie beachten Das Futter ist für wachsende Hunde ausgelegt. Ist das Wachstum abgeschlossen, empfiehlt sich der Wechsel auf ein Adult-Futter, um eine Überversorgung zu vermeiden. Futterwechsel bitte schrittweise vornehmen. Der individuelle Bedarf kann je nach Rasse deutlich variieren. Für welche Hunde geeignet Geeignet für Junghunde in der Wachstumsphase. Für erwachsene und ältere Hunde hält die Vom-Feinsten-Reihe passende Sorten bereit. Über Animonda Animonda ist eine deutsche Marke für Hunde- und Katzennahrung. Die Reihe Vom Feinsten bietet Nassfutter mit hohem Fleischanteil und getreidefreier Rezeptur für die verschiedenen Lebensphasen.
$1.14 $7.60/kg
-
Animonda Dog Animonda vom Feinsten Adult Rind & Kartoffeln 150g
$1.14 $7.60/kg
-
Animonda Dog Animonda GranCarno Adult Rind & Huhn 800g
$3.33 $4.16/kg
-
Animonda Dog Animonda Dog Dose GranCarno Adult Rindfleisch pur 400g
Animonda GranCarno Adult Rindfleisch pur ist ein Single-Protein-Futter: Als einzige tierische Eiweißquelle dient Rind. Das feuchte Alleinfuttermittel für ausgewachsene Hunde kommt ohne Getreide aus und eignet sich damit besonders für Halter, die eine überschaubare Zutatenliste suchen – etwa bei Hunden, die auf viele Komponenten empfindlich reagieren. Produktspezifikationen Marke: Animonda Produktlinie: GranCarno Adult (Single Protein) Tierart: Hund Lebensphase: Adult (ausgewachsen) Sorte: Rindfleisch pur Futtertyp: Alleinfuttermittel, nass Darreichungsform: Dose, 400 g Besonderheit: nur eine tierische Eiweißquelle (Rind), ohne Getreide EAN: 4017721827355 Zusammensetzung und analytische Bestandteile Zusammensetzung: 68 % Rind (Herz, Fleisch, Lunge, Leber, Euter, Niere), Mineralstoffe, Distelöl. Analytische Bestandteile: Protein 10 %, Fettgehalt 7,5 %, Rohfaser 0,5 %, Rohasche 1,8 %, Feuchtigkeit 78 %. Ernährungsphysiologische Zusatzstoffe je kg: Vitamin D3 sowie Zink und Mangan. Verbindlich sind stets die Angaben auf der aktuellen Verpackung. Warum Single Protein Ein Futter mit nur einer tierischen Eiweißquelle erleichtert es, die Ernährung eines Hundes gezielt zu steuern. Das enthaltene Distelöl liefert ungesättigte Fettsäuren. Als Alleinfuttermittel deckt die Sorte den täglichen Bedarf ab, ohne dass weitere Komponenten nötig sind. Fütterung und Praxis-Tipp Die 400-g-Dose ist eine praktische Größe für kleinere bis mittelgroße Hunde oder zum Ausprobieren. Die Menge richtet sich nach Gewicht und Aktivität; die Verpackung dient als Richtwert. Angebrochene Dosen kühl lagern und zügig verbrauchen, das Futter bei Zimmertemperatur anbieten. Vorteile auf einen Blick Nur eine tierische Eiweißquelle (Rind) – übersichtliche Rezeptur Hoher Fleischanteil von 68 % inklusive Innereien Ohne Getreide, mit Distelöl Praktische 400-g-Dose Das sollten Sie beachten Ein Single-Protein-Futter ist hilfreich, wenn eine bestimmte Eiweißquelle bewusst gewählt werden soll – es ersetzt aber keine tierärztliche Diagnose bei vermuteten Unverträglichkeiten. Führen Sie neues Futter langsam ein und beobachten Sie die Verträglichkeit. Achten Sie bei ruhigeren Hunden auf die Portionsgröße. Über Animonda Animonda ist eine deutsche Marke für Heimtiernahrung. Innerhalb der Linie GranCarno bilden die „pur“-Sorten die Single-Protein-Variante mit einer einzigen Fleischquelle und besonders kurzer Zutatenliste.
$2.02 $5.05/kg
-
Animonda Dog Animonda GranCarno Adult Rind & Lamm 800g
$3.33 $4.16/kg
-
Animonda Dog Animonda Dog Dose GranCarno Adult Rind & Huhn 400g
$2.02 $5.05/kg
-
Animonda Dog Animonda Dog Dose GranCarno Junior Rind & Huhn 400g
Animonda GranCarno Junior mit Rind & Huhn ist ein feuchtes Alleinfuttermittel für wachsende Hunde. Junghunde haben einen erhöhten Bedarf an Energie und tierischem Eiweiß – dieses Futter deckt ihn mit einem hohen Fleischanteil aus Rind und Huhn und einer getreidefreien Rezeptur. Die 400-g-Dose eignet sich für kleine bis mittelgroße Junghunde als tägliche Hauptmahlzeit. Produktspezifikationen Marke Animonda – GranCarno Tierart Hund Lebensphase Junior (Wachstum) Sorte Rind & Huhn Futterart Nassfutter, Alleinfuttermittel Inhalt 400 g (Dose) Besonderheit Ohne Getreide, mit Lachs- und Distelöl EAN 4017721827294 Nahrung für die Wachstumsphase Während des Wachstums bauen Hunde Muskulatur und Knochen auf und verbrauchen entsprechend viel Energie. Der hohe Anteil an Rind und Huhn liefert das dafür nötige tierische Eiweiß. Zugesetztes Lachsöl bringt Omega-Fettsäuren mit, während Distelöl als weitere Fettquelle dient. Zusammensetzung und Nährwerte Zusammensetzung: 40 % Rind (Lunge, Fleisch, Herz, Leber, Nieren, Euter), 29,5 % Rinderbrühe, 28 % Huhn (Fleisch, Leber, Magen, Hals), Mineralstoffe, Distelöl, Lachsöl. Analytische Bestandteile: Protein 10,5 %, Fettgehalt 7,5 %, Rohfaser 0,5 %, Rohasche 2,4 %, Feuchtigkeit 78 %. Ernährungsphysiologische Zusatzstoffe: Vitamin D3 200 IE sowie Spurenelemente wie Jod, Mangan und Zink je kg. Getreidefreie Rezeptur. Fütterung und Aufbewahrung Die tägliche Futtermenge richtet sich nach dem zu erwartenden Endgewicht, dem Alter und der Aktivität des Junghundes; die Empfehlung auf der Dose dient als Orientierung. Ein Futterwechsel sollte über mehrere Tage schrittweise erfolgen. Angebrochene Dosen abgedeckt im Kühlschrank lagern und innerhalb von ein bis zwei Tagen verfüttern. Frisches Wasser stets bereitstellen. Vorteile auf einen Blick Alleinfutter für wachsende Hunde Hoher Fleischanteil aus Rind und Huhn Getreidefreie Rezeptur Mit Lachsöl als Quelle für Omega-Fettsäuren Praktische 400-g-Dose Das sollten Sie beachten Das Futter ist auf die Wachstumsphase abgestimmt. Nach Abschluss des Wachstums – je nach Rasse unterschiedlich – sollte auf ein Alleinfutter für adulte Hunde umgestellt werden. Bei großwüchsigen Rassen ist auf eine kontrollierte, nicht zu energiereiche Fütterung im Wachstum zu achten; im Zweifel hilft eine tierärztliche Beratung. Für welche Hunde geeignet Geeignet für Junghunde in der Wachstumsphase. Für ausgewachsene oder ältere Hunde bietet die GranCarno-Reihe passende Adult- und Senior-Sorten. Über Animonda Animonda ist eine deutsche Marke für Hunde- und Katzennahrung. Die Reihe GranCarno steht für Nassfutter mit hohem Fleischanteil und getreidefreien Rezepturen für verschiedene Lebensphasen des Hundes.
$2.02 $5.05/kg
-
NATURIS Naturis Shelf-Stable Dog Food - Long-lasting dog food - 650 grams
Naturis Shelf-Stable Tripe 650 gr is a high-quality, long-lasting meat meal specially developed for dogs. This nutritious sausage contains fresh tripe as the main ingredient, supplemented with natural additives such as seaweed and rice flour. The steaming process and vacuum packaging ensure that the taste, nutrients, and quality are optimally preserved. This makes the food ideal for holidays or as a convenient meal option at home. Benefits of Naturis Long-Lasting Pens: Long shelf life: After opening, it stays fresh in the refrigerator for five days. High-quality ingredients: Made from meat suitable for human consumption and sourced from EEC-approved slaughterhouses. Rich in nutrients: The steaming process preserves essential nutrients and flavor. Convenient and versatile: Perfect for vacations or as a practical solution for everyday use. Composition: Fresh pens Seaweed Rice flour Analytical components: Crude protein: 15.1% Crude fat: 18.5% Moisture: 54.6% Why buy wet food? Wet food, such as Naturis Shelf-Stable Tripe, provides excellent hydration for dogs and is often more palatable than dry food. It's ideal for picky eaters and supports healthy digestion thanks to its natural ingredients. Its long shelf life also makes it a perfect choice for travel. Discover more convenient and nutritious options in our wet food category . Prefer dry food? Then check out our dry food .
$4.55 $6.84/kg
-
SNUFFLE Snuffle Dog Beer Beef Flavor in Glass Bottle - Tasty addition to dog food - 25 cl
Snuffle Dog Beer Beef Flavor is a unique, alcohol-free treat specially developed for dogs. This delicious "beer," with chicken and beef flavors, offers a unique way to pamper and hydrate your dog. Made with plant-based protein and malt extracts and enriched with animal by-products, it's an ideal choice for dogs who sometimes need a little extra hydration or as a tasty alternative. The beer is completely safe and alcohol-free, making it suitable for daily feeding. Why choose Snuffle Dog Beer Beef Flavor? With an irresistible blend of chicken and beef, this dog beer is a delicious treat that also promotes hydration. It's perfect for dogs who don't like to drink water, and its attractive glass bottle presentation makes it a great gift or extra treat for special occasions. Benefits of Snuffle Dog Beer Beef Flavor Alcohol-free and specially developed for dogs. Contains vegetable protein extracts, chicken and beef for a delicious taste. Promotes hydration in dogs that drink little water. Original gift or treat for special moments. One bottle per day, easy to serve at room temperature. Compound: Vegetable protein extracts and malt extracts (0.05%), meat and animal by-products (0.5% chicken and 0.5% beef). Analytical constituents: Crude protein: 0.8% Crude fat: 0.18% Crude fiber: 0.18% Crude ash: 0.05% Moisture: 98.3% Use and storage instructions: Shake before use. One bottle per day, serve at room temperature. After opening, keep refrigerated and use within 24 hours. Contents: 25 cl Discover more original treats With Snuffle Dog Beer Beef Flavor, you can make every moment a treat for your dog. Discover our selection of original dog snacks and treats and let your dog enjoy the best!
$5.71 $11.42/kg
-
LILY'S KITCHEN Lily's Kitchen Dog Cottage Pie - bulk grain-free wet food - 6 x 400 gr
Lily's Kitchen Dog Cottage Pie is a delicious, grain-free wet dog food made with high-quality, fresh ingredients. This complete pet food contains a generous 60% beef, supplemented with potatoes, vegetables, fruit, and herbs such as carrots, apples, and broccoli. Its nutritious composition provides an energy-rich meal and supports healthy digestion. Thanks to the use of a single animal protein source, this food is particularly suitable for dogs with intolerances or allergies to other meats. Lily's Kitchen develops its products in collaboration with veterinarians and food experts, focusing on a perfect balance of animal and plant-based ingredients. Why choose wet food? Wet food, like this Cottage Pie, offers a high moisture content, which helps keep your dog hydrated. Its soft texture and irresistible flavor make it perfect for picky eaters and dogs with chewing problems. While wet food is typically more expensive and doesn't last as long after opening, it offers an excellent nutritional supplement and a delicious taste sensation. Benefits of Lily's Kitchen Dog Cottage Pie: Grain-free, complete meal made with high-quality, fresh ingredients Contains 60% beef as the sole animal protein source Ideal for dogs with food intolerances Supplemented with potatoes, vegetables and herbs for a balanced diet Enriched with essential vitamins and minerals Disadvantages of wet food: Shorter shelf life after opening Often more expensive than dry food Compound: Fresh beef (60%) Potatoes (3%) Carrots (3%) Apples Broccoli Green beans Linseed (source of Omega 3 and 6) Spices Analytical constituents: Crude protein: 9.8% Crude fat: 6.9% Crude ash: 1.7% Crude fiber: 0.4% Moisture: 74% Additives per kg: Nutritional additives: Vitamin D3: 200 IU Vitamin E: 20 mg Zinc chelate of amino acids, hydrate: 15 mg Manganese chelate of amino acids, hydrate: 1.4 mg Calcium iodate: 0.75 mg Technological additives: Locust bean gum: 1 g Give your dog a nutritious and tasty meal with Lily's Kitchen Dog Cottage Pie . Discover our full range of wet food and choose the best one.
$20.70 $7.31/kg
-
FREDS Fred's Fresh Beef Canned Food - Complete wet food, bulk pack - 12 x 400 grams
Fred's Fresh Beef Canned Food is a tasty and nutritious meal, specially developed for adult dogs. This complete wet food contains 4% beef and is enriched with carefully selected ingredients such as rice flour and linseed oil. The high moisture content in this food contributes to good hydration and healthy digestion. This canned food can be served as a complete meal or used as a supplement to kibble for extra flavor and variety. The balanced composition supports your dog's health, from a shiny coat to a healthy gut flora. Why choose wet food? Wet food provides extra hydration, which is especially important for dogs that drink less water. It's easily digestible and, thanks to its natural ingredients and rich flavor, better meets the nutritional needs of dogs. Furthermore, wet food is ideal for picky eaters or dogs with dental problems due to its soft texture. Benefits of Freds Blik Fresh Beef: Complete wet food with 4% beef, suitable for daily use. High moisture content for hydration and to support digestion. Enriched with linseed oil, which contributes to a healthy skin and coat. Suitable as a main meal or as a tasty addition to kibble. Promotes optimal gut flora and supports overall health. Disadvantages of this product: Contains only 4% beef, which may be less appealing to dogs who prefer a higher meat percentage. Rice flour is less suitable for dogs with grain allergies. Composition: 65% meat and selected meat products (minimum 4% beef), rice flour, linseed oil, 0.2% broth, minerals. Analytical components: Crude protein: 11.2%, crude fat: 6%, crude ash: 1.1%, crude fiber: 1.8%, moisture: 81%. Indulge your dog with the rich taste and benefits of Fred's Fresh Beef Canned Food. Order easily via our wet food category . Looking for a dry alternative? Check out our dry food .
$26.46 $5.29/kg
-
FREDS Fred's Steamed Fresh Meat Sausage Beef - Wheat and gluten-free wet food - 900 grams
Fred's Steamed Fresh Meat Beef Sausage is a tasty and complete meal for dogs, made with natural ingredients and steamed to retain flavor and nutrients. This fresh sausage contains easily digestible beef and chicken, combined with a balanced vitamin premix to support the immune system. Thanks to its wheat-free and gluten-free composition, this food is ideal for dogs with food intolerances or allergies. The high protein content supports muscle development and overall vitality, while the steamed preparation ensures a natural flavor that your dog will love. Why choose wet food? Wet food provides a natural way to increase a dog's fluid intake, which is essential for healthy digestion and hydration. The soft texture makes it easy to eat and is ideal for dogs of all ages. Steamed wet food, such as this sausage, retains maximum nutritional value and offers an irresistible taste without artificial additives. Benefits of Fred's Steamed Fresh Beef Sausage: Contains 30% beef and 65% chicken for a balanced meal. Free from wheat and gluten, perfect for dogs with sensitive digestion. Steamed to optimally preserve flavor and nutrients. Supports the immune system thanks to a balanced vitamin premix. Convenient 900-gram package, ideal for daily use. Disadvantages of this product: Only 30% beef, which may be less appealing to some dogs who prefer more beef. Contains chicken, which is not suitable for dogs with a chicken allergy. Composition: 30% beef, 65% chicken, 5% water. Analytical components: Crude protein: 17.8%, crude fat: 8.4%, crude fiber: 0.3%, crude ash: 3.8%, energy value: 1660 kcal/kg. Additives per kg: Vitamin A: 400,000 IU, Vitamin D3: 40,000 IU, Vitamin E: 3,500 mg, Vitamin K: 60 mg. Give your dog a natural and nutritious meal with Fred's Steamed Fresh Meat Beef Sausage . Order easily via our wet food category . Looking for a dry alternative? Then check out our dry food .
$7.21 $7.59/kg